„Co robić?” Oddajemy w Państwa ręce książkę niezwykłą. Prof. David Engels o upadku Europy

Oddajemy w Państwa ręce książkę niezwykłą.
Apokalipsa „Co robić?” Oddajemy w Państwa ręce książkę niezwykłą. Prof. David Engels o upadku Europy
Apokalipsa / Pixabay.com

Kiedy czytałem „Co robić?”, przyszła mi do głowy dziwna, wręcz niestosowna myśl, że gdyby Nietzsche żył dziś, byłby może pierwszą osobą, która pragnęłaby odnowy katolicyzmu. O ile wówczas uparcie zwalczał chrześcijaństwo jako „religię słabych”, o tyle dziś uświadomiłby sobie, że na owej „religii słabych” opierała się cała siła Europy i że bez niej Europa jest zgubiona

– napisał o książce prof. Davida Engelsa Michel Houellebecq.

Oddajemy w Państwa ręce książkę niezwykłą. Niezwykłą z wielu powodów, między innymi dlatego, że do upadku cywilizacji europejskiej, takiej jaką znamy, nie podchodzi wyłącznie w sposób analityczny. Apokaliptycznych obrazów jej upadku trochę już widzieliśmy. Książka prof. Davida Engelsa jest syntetycznym zbiorem recept, nie, nie na ratunek dla cywilizacji europejskiej, dla tej Profesor ratunku już nie widzi, ale tych jej aspektów, które można jeszcze w jego opinii zachować dla dobra naszego i przyszłych pokoleń.

Ale jest to książka niezwykła również dlatego, że powstała przed rosyjską inwazją na Ukrainę, a pokazując destrukcję cywilizacji w kręgu niemiecko- i francusko-kulturowym (z natury rzeczy, ponieważ są to kręgi Profesorowi najbliższe), pokazuje również korzenie obecnego moralnego upadku Niemiec i Francji wobec katastrofy wojny.

 

Polacy mają szansę

W wywiadzie, który od jutra będzie dostępny w cyfrowej wersji „Tygodnika Solidarność”, a od wtorku w kioskach, prof. David Engels mówi, że upadek cywilizacji europejskiej jest w Polsce na zupełnie innym etapie, ale niestety widzi te same szybko postępujące procesy, które widział wcześniej na Zachodzie.

Nie bez powodu prof. Engels mieszka dziś w Polsce. Czy mamy szansę zachować to, co zgubiła Zachodnia Europa?

[Książka dostępna jest w naszym sklepiku]


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe