Rozmowa Morawieckiego z Kamalą Harris na prośbę strony amerykańskiej. Jest komunikat Białego Domu

- Cywilna energetyka jądrowa była tematem rozmowy wiceprezydent USA z premierem Morawieckim. Według komunikatu Białego Domu Harris mówiła, że polsko-amerykańska współpraca w tej dziedzinie zwiększyłaby bezp. energetyczne Europy i spowodowała powstanie tysięcy miejsc pracy w Polsce i USA - donosi z USA korespondent Polskiego Radio Marek Wałkuski.
 Rozmowa Morawieckiego z Kamalą Harris na prośbę strony amerykańskiej. Jest komunikat Białego Domu
/ PAP/EPA/Ron Sachs / POOL

- Harris przypomniała o zlokalizowaniu w Poznaniu dowództwa V Korpusu US Army i podziękowała za wsparcie Ukrainy, w tym przyjęcie przez Polskę milionów ukraińskich uchodźców.

O kontrakt na budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce stara się amerykańska firma Westinghouse, która ma już przygotowaną propozycję dla polskiego rządu

- pisze Wałkuski

 

Na prośbę strony amerykańskiej

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał telefonicznie z wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Kamalą Harris, a głównym tematem rozmowy były problemy w sektorze energetycznym na świecie. Poinformowała o tym w niedzielę wieczorem KPRM, a potem premier Morawiecki w mediach społecznościowych.

"Odbyłem rozmowę z @VP Kamalą Harris m. in. o dalszych mechanizmach wsparcia dla Ukrainy, o problemach w sektorze energetycznym na świecie, który ma wpływ na inflację w wielu krajach. W Polsce konieczny jest rozwój energetyki jądrowej" - napisał premier Morawiecki na Twitterze.

Wcześniej na stronach KPRM poinformowano, że "na prośbę strony amerykańskiej" premier Morawiecki rozmawiał telefonicznie z wiceprezydent Harris, a głównym tematem rozmowy były problemy w sektorze energetycznym na świecie, co ma bezpośredni wpływ na gospodarki wielu państw".

W komunikacie dodano, że "konieczne staje się poszukiwanie nowych źródeł energii i rozwój m.in. energetyki jądrowej w takich krajach, jak Polska".

"Premier Morawiecki podkreślił, że rząd szczegółowo analizuje możliwości w tym zakresie, zarówno, jeśli chodzi o budowę dużej elektrowni jądrowej, jak i rozwój tzw. małych modułowych reaktorów jądrowych. Wiceprezydent USA poinformowała o gotowości podzielenia się doświadczeniami amerykańskimi w tym zakresie" - napisano.

Jak dodano, "wiceprezydent Kamala Harris nawiązała także do swojej wizyty w Polsce w marcu tego roku i podziękowała za ogromne zaangażowanie naszego kraju w pomoc Ukrainie oraz doskonałą współpracę z wieloma sojusznikami".

"Premier Mateusz Morawiecki i wiceprezydent Kamala Harris zgodzili się, że ostatnie miesiące to czas dalszego wzmacniania polsko-amerykańskiego partnerstwa strategicznego. Dowodem tego jest decyzja prezydenta Joe Bidena o ustanowieniu w Polsce stałej obecności wojskowej" czytamy na stronach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. (PAP)

rud/ mir/


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe