Rosja z rekordowymi zyskami z surowców energetycznych. Niemcy na czele kupujących

Jak wynika z raportu fińskiego Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem (CREA), Rosja wciąż napełnia swoją kasę wojenną dochodami z eksportu energii.
 Rosja z rekordowymi zyskami z surowców energetycznych. Niemcy na czele kupujących
/ PAP/EPA/ALEXEI KUDENKO/SPUTNIK/KREMLIN POOL / POOL

UE wciąż pozostaje największym klientem Moskwy. „Dochody Rosji z eksportu paliw kopalnych w pierwszych sześciu miesiącach wojny w Ukrainie znacznie przekroczyły koszty inwazji” – wynika z analizy CREA, którą podaje portal dw.com.

Niemcy na czele 

Według analizy przychody Moskwy w tym okresie osiągnęły równowartość 158 mld euro. Dla porównania: koszty wojny szacuje się na 100 mld euro. Analiza – jak podaje dw.com – obejmuje eksport ropy, gazu i węgla w okresie od 24 lutego do 24 sierpnia tego roku i uwzględnia dane z transportu morskiego i rurociągowego.

Wykazały one, że największym nabywcą dostaw była UE z 85 mld euro, a następnie Chiny – z 35 mld euro

– czytamy.

Jak podano, „w UE prym wiodły Niemcy z wolumenem 19 mld euro, co sprawia, że są drugim największym nabywcą rosyjskiej energii kopalnej na świecie, tuż za Chinami”.

Niemcy są nadal uzależnione od importu energii z Rosji, mimo wysiłków zmierzających do jego ograniczenia, zwłaszcza od początku jej wojny z Ukrainą.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe