Franciszek zachęca do Polaków do poznawania żywotów świętych

„Zachęcam was, abyście poznawali żywoty świętych waszego narodu i w ten sposób mogli rozpoznać, jak Pan Bóg prowadził was w przeszłości i czego oczekuje od was dzisiaj” – powiedział papież pozdrawiając Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.
Papież Franciszek Franciszek zachęca do Polaków do poznawania żywotów świętych
Papież Franciszek / EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES Dostawca: PAP/EPA

Do Polaków

- Pozdrawiam serdecznie wszystkich Polaków. W dzisiejszej katechezie wspomniałem o św. Ignacy Loyoli i o tym jak lektura żywotów świętych doprowadziła go do nawrócenia i nauczyła duchowego rozeznawania - mówił papież.

- Dlatego zachęcam również i was, abyście poznawali żywoty świętych waszego narodu i w ten sposób mogli rozpoznać, jak Pan Bóg prowadził was w przeszłości i czego oczekuje od was dzisiaj. Z serca wszystkim błogosławię - zapewnił.

Katecheza

Papieską katechezę streścił po polsku red. Krzysztof Bronk z Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego:

- Kontynuując cykl katechez o rozeznawaniu, odwołujemy się do doświadczeń św. Ignacego Loyoli. Kiedy przebywał na rekonwalescencji, chciał zabić nudę, czytając opowieści rycerskie. Zamiast nich natrafił na żywoty świętych. W trakcie lektury zaczął odkrywać inny świat, który go podbijał i zdawał się konkurować ze światem rycerskim. Fascynują go postacie świętych i odczuwa pragnienie ich naśladowania. Zarazem jednak nie przestaje go fascynować świat rycerstwa. Myśli więc na przemian o jednym i o drugim, a przy tym dostrzega jak różnie oddziałują na niego te myśli. Marzenia światowe na początku są atrakcyjne, lecz potem tracą blask, pozostawiając pustkę i niezadowolenie. Myśli o Bogu natomiast budzą początkowo opór, ale gdy zostaną przyjęte, przynoszą nieznany dotąd pokój, który trwa przez dłuższy czas. W ten sposób Ignacy dostrzega, że to co jest dla nas dobre rozpoznajemy nie w sposób abstrakcyjny, lecz na podstawie życia - tłumaczył Franciszek.

- Dlatego zachęca do czytania żywotów świętych, ponieważ ukazują one w sposób opisowy i zrozumiały, jak działa Bóg w życiu człowieka. Doświadczenia założyciela jezuitów pozwalają też wyciągnąć jeszcze jeden wniosek. Bóg działa poprzez nieplanowane wydarzania, komplikacje. Ignacy chciał czytać opowieści rycerskie, ale ich nie znalazł. Rozeznawanie pomaga nam rozpoznać znaki, za pomocą których Pan daje się spotkać w sytuacjach nieoczekiwanych, a nawet bolesnych, jaką dla Ignacego była kontuzja nogi - dodał.

W dzisiejszej audiencji wzięli: pielgrzymi z diecezji włocławskiej, z parafii pw. św. Katarzyny w Rynarzewie (diec. bydgoska); św. Stanisław Biskupa i Męczennika w Drobinie (diec. płocka); p.w. Ducha Świętego w Poniatowej, (arch. Lubelska” (52 osoby) a także pielgrzymi indywidualni z kraju i zagranicy.

st (KAI) / Watykan


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe