[WIDEO] Zalany Gorzów Wielkopolski! Miasto sparaliżowane po nawałnicy z gradem: osunięte skarpy, powodzie, gigantyczne korki

W czwartek rano przez Gorzów przeszła wielka nawałnica: intensywne opady deszczu, grad i silne podmuchy wiatru dokonały olbrzymich zniszczeń w mieście. Na zdjęciach udostępnianych przez mieszkańców w mediach społecznościowych obserwujemy powodzie, osunięte skarpy. Relacje informują o tworzących się gigantycznych korkach. 
 [WIDEO] Zalany Gorzów Wielkopolski! Miasto sparaliżowane po nawałnicy z gradem: osunięte skarpy, powodzie, gigantyczne korki
/ screen video Youtube

Nawałnica w Gorzowie

Jak podają lokalne media, takiej ulewy w Gorzowie nie było już od dawna. W czwartkowy poranek nad miastem przeszła wielka nawałnica – z deszczem, gradem, intensywnymi podmuchami wiatru – która doprowadziła do paraliżu miasta, a także uszkodzenia jednej z najważniejszych dróg w mieście. Wielu ludzi utknęło w korkach, były problemy z funkcjonowaniem komunikacji miejskiej, w wielu miejscach ruch był sparaliżowany.

Lubuscy Łowcy Burz informują, że w Gorzowie spadło 130,4 mm wody na metr kwadratowy. Dobowy rekord opadu został zatem pobity dwukrotnie.

Łącznie strażacy odebrali ponad 180 zgłoszeń. Woda spłynęła już z większości ulic, ale poczyniła spore szkody.

Zalane rondo Santockie

Rondo Santockie to rondo w Gorzowie Wielkopolskim, położone na granicy Osiedla Dolinki i Janic, na którym krzyżują się droga krajowa nr 22 oraz ulica Warszawska, jedna z najważniejszych ulic łączących Śródmieście z peryferiami i prężnie rozwijającymi się przedmieściami. 

Jak podaje „Gazeta Lubuska”, ulewa podmyła skarpę, po której poprowadzona jest Trasa Nadwarciańska. Uszkodzenia mają miejsce właśnie w okolicy ronda Santockiego. 

W nasypie, po którym poprowadzono Trasę Nadwarciańską, widać ogromną, długą na kilkadziesiąt metrów wyrwę. Woda wymyła kostkę brukową, którą była obłożona skarpa. Zapadł się też chodnik, a deszczówka wypłukała dużo ziemi. Odsłonięte zostały poprowadzone pod drogą instalacje, częściowo naruszona została też konstrukcja barier energochłonnych na poboczu drogi

– podaje „Gazeta Lubuska”.

 

Pływa Warszawska i Podmiejska, pozalewane jest rondo Santockie, utrudnienia też na Borowskiego i na rondzie Górczyńskim czy Wyszyńskiego. Sytuacja pogodowa doprowadziła do dawno niespotykanych korków. Paraliż po 7.30 zanotowała Warszawska czy Walczaka, kierowcy stoją też w dłuższych sznurach aut na Zakanalu

– alarmuje Radio Eska.

IMGW wydawał ostrzeżenia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed burzami z gradem, które w czwartek mogą występować na terenie województwa lubuskiego. Te pojawiły się już w nocy i nad ranem w północnej części regionu.

Dla powiatów gorzowskiego i Gorzowa Wlkp., strzelecko-drezdeneckiego i międzyrzeckiego wydano ostrzeżenie drugiego stopnia. Zgodnie z nim burze prognozowane są jeszcze od godz. 7.00 do 10.00 w czwartek. Miejscami będą im towarzyszyć bardzo silne opady deszczu, od 40 do 55 mm, oraz porywy wiatru do 70 km/h. Może też padać grad.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia obowiązujące od godz. 13.00 do godz. 20.00 w czwartek wydano dla powiatów: żagańskiego i żarskiego. W tym czasie na ich terenie prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 do 35 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Miejscami może padać grad.

Natomiast dla powiatów: krośnieńskiego, nowosolskiego, słubickiego, sulęcińskiego, świebodzińskiego, wschowskiego, zielonogórskiego i Zielonej Góry ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami obowiązuje od godz. 14.00 do godz. 23.00 w czwartek.

Na terenie tych powiatów prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu, od 20 do 35 mm, oraz porywy wiatru do 80 km/h. Lokalnie także może spaść grad.

Prawdopodobieństwo pojawienia się w regionie burz określono na 80 proc. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe