Stop wulgaryzacji kultury. Petycja przeciwko finansowaniu Teatru Dramatycznego

W warszawskim Teatrze Dramatycznym zainaugurowano kadencję jego nowej dyrektor, Moniki Strzępki. Dyrektor stwierdziła, że zamierza „transformować Teatr Dramatyczny w feministyczną instytucję kultury”. Elementem uroczystości inauguracyjnej było wniesienie rzeźby żeńskich narządów rozrodczych. Instytut Ordo Iuris przygotował petycję do ministra kultury i prezydenta Warszawy, z apelem o wstrzymanie finansowania dla teatru. Fundacja wskazuje, że rzeźba prowadzi do poniżającego traktowania kobiet, sprowadzając je jedynie do sfery seksualnej. Instytut podkreśla też szkodliwość takiego prezentowanie kobiecości w przestrzeni publicznej. Petycję można podpisywać na stronie stopwulgaryzacjikultury.pl.

PODPISZ PETYCJĘ – LINK

Monika Strzępka zapewniła, że „chce zwracać uwagę na feminizm, kobiecość, zagadnienia związane z siostrzeństwem oraz empatią”. Dyrektor zaznaczyła, że rzeźba umieszczona w placówce „to symbol wartości, które wyznajemy i którymi będziemy się kierować, transformując Teatr Dramatyczny w feministyczną instytucję kultury”.

Teatr jest finansowany ze środków budżetu miasta. Instytut Ordo Iuris przygotował petycję, w której domaga się zaprzestania finansowania instytucji ze środków publicznych do czasu usunięcia rzeźby oraz wyjaśnień związanych wydarzeniem inaugurującym kadencję Moniki Strzępki.

Fundacja wskazuje, że prezentowanie takiej rzeźby stanowi „redukowanie kobiecości do jednej, seksualnej sfery życia ludzkiego”. Instytut porównuje posąg do pornografii, która „redukuje kobiecość do czysto biologicznego aspektu, który sprowadza się do zaspokajania potrzeb seksualnych”.

W petycji podkreślono też, że „do Teatru Dramatycznego uczęszcza również młodzież i dzieci”. Ordo Iuris zauważa, iż, w związku z obecnością obscenicznej rzeźby, „młodsi widzowie zostają narażeni na demoralizację”.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe