Nie żyje królowa Elżbieta II. Jest reakcja polskiego MSZ

Brytyjska królowa Elżbieta II stanowiła wzór cnót monarszych w czasach, które monarchii bynajmniej nie sprzyjały, w swojej służbie publicznej wymagała zawsze dużo więcej od siebie niż od wszystkich pozostałych – powiedział w czwartek szef MSZ Zbigniew Rau.
 Nie żyje królowa Elżbieta II. Jest reakcja polskiego MSZ
/ fot. PAP/EPA/ANDY RAIN

Brytyjska królowa Elżbieta II zmarła w czwartek w wieku 96 lat. Na tronie zasiadała od 1952 r. - dłużej niż jakikolwiek monarcha w historii kraju. Tron automatycznie przejął jej najstarszy syn, książę Karol.

Królowa Elżbieta II stanowiła wzór cnót monarszych w czasach monarchii bynajmniej niesprzyjających. W swojej służbie publicznej wymagała zawsze dużo więcej od siebie niż od wszystkich pozostałych

– powiedział dziennikarzom szef polskiej dyplomacji.

Zaznaczył, że brytyjska królowa "była przekonana, że jest w stanie służyć dobru wspólnemu, dobru swoich poddanych niezależnie od okoliczności".

Rzeczywiście to najczęściej udawało się jej uczynić. Jako taka pozostanie w pamięci bynajmniej nie tylko Brytyjczyków czy społeczeństw brytyjskiej wspólnoty narodowej, ale też nas wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób mogli poznać jej życie i pracę – stwierdził minister Rau.

Nie żyje Elżbieta II

Stan zdrowia Elżbiety II pogorszył się w środę - wieczorem Pałac Buckingham poinformował, że ze względu na zalecenie lekarzy, by odpocząć, odwołała ona zaplanowane wirtualne spotkanie z członkami Tajnej Rady. Wczesnym popołudniem przekazano, że królowa znajduje się pod opieką lekarzy w związku z tym, że są oni zaniepokojeni jej stanem zdrowia.

W czwartek wieczorem Pałac Buckingham poinformował, że królowa Elżbieta zmarła "spokojnie w Balmoral dziś po południu".


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe