Ukraińcy prą naprzód. Zbliżają się do kluczowego miasta, Rosjanie znów mieli ponieść potężne straty

W ciągu trzech dni siły ukraińskie prawdopodobnie odbiją okupowany przez wojska rosyjskie Kupiańsk w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie kraju – ocenia w najnowszym raporcie Instytut Badań nad Wojną (ISW), analizując dotychczasowe postępy ukraińskiego natarcia w rejonie Bałakliji.
 Ukraińcy prą naprzód. Zbliżają się do kluczowego miasta, Rosjanie znów mieli ponieść potężne straty
/ PAP/EPA/SERGEY SHESTAK

Ukraińcy niebawem odbiją Kupiańsk?

Siły ukraińskie prawdopodobnie w ciągu 72 godzin odbiją Kupiańsk, poważnie osłabiając, ale nie przerywając całkowicie rosyjskich naziemnych linii komunikacji do Iziumu

– prognozuje amerykański think tank

W raporcie zaznaczono, że w trakcie trwającego ukraińskiego natarcia w obwodzie charkowskim wojska ukraińskie zdołały już podejść do Kupiańska, kluczowego węzła logistycznego sił rosyjskich, na odległość ok. 20 km.

Według ISW sukcesy Ukraińców na linii Charków–Izium „tworzą rysę w rosyjskiej przestrzeni informacyjnej i podważają zaufanie do rosyjskiego dowództwa” na skalę niespotykaną od nieudanej rosyjskiej przeprawy przez rzekę Doniec w maju.

ISW zaznacza, że rosyjskie ministerstwo obrony, polegające na strategii przedstawiania inwazji jako „łatwej i bezbłędnej operacji”, nie jest przygotowane do reagowania na niespodziewane operacje sił ukraińskich. Sytuacja wywołuje narastający krytycyzm na rosyjskich blogach wojskowych, ważnych dla promowania rosyjskiej narracji w tamtejszej przestrzeni informacyjnej.

Eksperci ISW oceniają, że rosyjski resort obrony „powtarza swój błąd informacyjny z Biłohoriwki”, gdzie w maju doszło do zniszczenia rosyjskich sił atakujących przez Doniec. Rosjanie nie potrafią odnieść się do sytuacji w obwodzie charkowskim i zaproponować pożądanej narracji, co sprawia, że blogerzy wojskowi wypełniają tę lukę krytyką armii rosyjskiej.

Władze ukraińskie powiadomiły, że w wyniku trwającego od kilku dni kontrnatarcia w rejonie Bałakliji w obwodzie charkowskim wojska ukraińskie przesunęły się już o ok. 50 km w głąb rosyjskich pozycji na północ od Iziumu. 

Sztab Generalny Ukrainy: Ostatniej doby rosyjskie wojska znów straciły ponad 600 żołnierzy

Tymczasem w piątek Sztab Generalny Ukrainy poinformował, że Rosjanie ubiegłej doby znów stracili bardzo dużą liczbę żołnierzy około 650. Oprócz tego zniszczono 10 czołgów, 18 wozów pancernych, 11 systemów artyleryjskich

Przypomnijmy, że czwartkowy komunikat Sił Zbrojnych Ukrainy również nie był dla Rosji zbyt optymistyczny. 

Czytaj więcej: Sztab Generalny Ukrainy: „Ostatniej doby okupant stracił 640 żołnierzy”. To jedne z najwyższych strat od 24 lutego


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe