„Polska mogłaby eksportować rozwiązania jądrowe”. Ujawniono szczegóły amerykańskiej oferty na elektrownię atomową

Wymogi Unii Europejskiej w zakresie odchodzenia od paliw kopalnych zmuszają państwa członkowskie do poszukiwania nowych źródeł energii. Polska chce budować energetykę jądrową i obecnie jest na etapie wyboru dostawcy technologii. Wywiadu w tej sprawie udzielił portalowi Energetyka24 Elias Gedeon, wiceprezes ds. operacji handlowych amerykańskiej firmy zajmującej się energetyką jądrową Westinghouse – jednego z oferentów.
Reaktor AP1000® „Polska mogłaby eksportować rozwiązania jądrowe”. Ujawniono szczegóły amerykańskiej oferty na elektrownię atomową
Reaktor AP1000® / westinghousenuclear.com

Oferujemy trzy jednostki AP1000 w pierwszej lokalizacji i kolejne trzy w drugiej. To łącznie daje 7200 MW. Oferta bazuje na sprawdzonej technologii AP1000, najbardziej zaawansowanej, bezpiecznej i pewnej technologii reaktorowej, jaka dostępna jest na rynku. Cztery takie jednostki działają obecnie w Chinach, gdzie ustanawiają rekordy, jeśli chodzi o osiągi eksploatacyjne i szybkość załadunku paliwa. W ChRL buduje się cztery kolejne reaktory tego typu. Dwie inne jednostki budowane są także w Stanach Zjednoczonych. Tak więc polski reaktor będzie jedenastym AP1000. Jak mówiłem, to sprawdzona technologia z bardzo wysoką dostępnością i niezawodnością

– mówi Elias Gedeon.

Wiceprezes ds. operacji handlowych Westinghouse podkreśla, że projekt chcą realizować z polskimi firmami, spotkania odbyły się już z „ponad pięcioma setkami firm”:

Oczywiście. Podpisaliśmy już kontrakt na pierwszy ukraiński projekt, zamierzamy zbudować w ciągu następnych 20 lat 9 jednostek AP1000 w tym kraju. Centrum inżynieryjne i zaopatrzeniowe, jakie planujemy zbudować w Polsce na potrzeby polskich jednostek, może zostać wykorzystane dla przedsięwzięć w regionie. Polska infrastruktura odegra swoją rolę we wszystkich tych projektach.

Budowa elektrowni atomowych miałaby wygenerować ok. 20 tysięcy miejsc pracy, same elektrownie 2,5 – 3 tysiące miejsc pracy.

 

„Polska mogłaby eksportować rozwiązania jądrowe”

⚠️Znamy szczegóły ofert jądrowej, którą USA złożą Polsce na początku przyszłego tygodnia

⚛️Westinghouse chce postawić w Polsce nie tylko reaktory, ale też centrum inżynieryjno-zaopatrzeniowe

⚛️Dzięki centrum Polska mogłaby eksportować rozwiązania jądrowe

– komentuje na Twitterze zastępca redaktora naczelnego portalu Energetyka24 Jakub Wiech.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Kościół greckokatolicki w Polsce zrezygnuje z kalendarza juliańskiego Wiadomości
Kościół greckokatolicki w Polsce zrezygnuje z kalendarza juliańskiego

Eparchie kościoła greckokatolickiego w Polsce: przemysko-warszawska, wrocławsko-koszalińska i olsztyńsko-gdańska, podobnie jak cerkiew grekokatolicka w Ukrainie rezygnują z używania kalendarza juliańskiego. Poinformowano, że zmiany wejdą w życie od 1 września 2023 tj. od rozpoczęcia nowego roku liturgicznego w obrządku tego kościoła.

Znana influencerka Mama Ginekolog przyjmowała pacjentów poza kolejnością? NFZ reaguje Wiadomości
Znana influencerka Mama Ginekolog przyjmowała pacjentów poza kolejnością? NFZ reaguje

Popularna influencerka Mama Ginekolog stwierdziła w jednym z nagrań w mediach społecznościowych, że w swoim gabinecie regularnie przyjmuje znajome kobiety poza kolejnością. Teraz Narodowy Fundusz Zdrowia żąda wyjaśnień.

Jest decyzja gruzińskiego sądu ws. byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego Wiadomości
Jest decyzja gruzińskiego sądu ws. byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego

Sąd w Tbilisi nie wypuścił w poniedziałek na wolność w związku ze stanem zdrowia byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego – donoszą tamtejsze media.

Trzęsienie ziemi w Turcji. Prezydent Erdogan podjął decyzję Wiadomości
Trzęsienie ziemi w Turcji. Prezydent Erdogan podjął decyzję

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zarządził w poniedziałek siedmiodniową żałobę narodową w następstwie dwóch trzęsień ziemi w południowo-wschodniej części kraju, w których zginęło co najmniej 1651 osób.

Wieczorne posiedzenie klubu KO. Nieoficjalne informacje Wiadomości
Wieczorne posiedzenie klubu KO. Nieoficjalne informacje

Zleciłem szefom 16 regionów PO, by przystąpili do tworzenia wstępnych list wyborczych do Sejmu, nie zamykamy się na bloki wyborcze, ale nie mamy już więcej czasu – miał powiedzieć podczas trwającego w Warszawie posiedzenia klubu KO lider PO Donald Tusk – wynika z nieoficjalnych informacji PAP.

„Jest pierwsza w kolejce”. Kadyrow grozi Polsce Wiadomości
„Jest pierwsza w kolejce”. Kadyrow grozi Polsce

Przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow w poniedziałek spekulował na temat możliwej „denazyfikacji i demilitaryzacji Polski po pomyślnym zakończeniu specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie” – podają rosyjskie media.

Chińskie balony trzykrotnie przelatywały nad USA podczas prezydentury Trumpa. Zaskakujące informacje Wiadomości
Chińskie balony trzykrotnie przelatywały nad USA podczas prezydentury Trumpa. Zaskakujące informacje

Chińskie balony zwiadowcze trzykrotnie przelatywały nad terytorium USA podczas poprzedniej administracji, choć trwało to znacznie krócej niż w tym ostatnim przypadku – powiedział w poniedziałek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Potwierdził też, że odnaleziono już część szczątków balonu.

Ostrzegał przed trzęsieniem ziemi w Turcji trzy dni wcześniej. Burza w sieci Wiadomości
Ostrzegał przed trzęsieniem ziemi w Turcji trzy dni wcześniej. Burza w sieci

Holenderski naukowiec Frank Hoogerbeets już trzy dnie temu przewidział trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Geolog z Solar System Geometry Survey (SSGEOS) napisał o tym w piątek na Twitterze.

Zostało mu 150 km do Moskwy. Rosjanie w ostatniej chwili zestrzelili ukraiński odrzutowy bezzałogowiec ze 100-kilogramową bombą? Wiadomości
Zostało mu 150 km do Moskwy. Rosjanie w ostatniej chwili zestrzelili ukraiński odrzutowy bezzałogowiec ze 100-kilogramową bombą?

W tej sprawie podawane informacje są sprzeczne, ale wszystko wskazuje na to, że 150 kilometrów od Moskwy zniszczeniu uległ odrzutowy bezzałogowiec TU-141, który mógł przenosić 100-kilogramową bombę lotniczą.

Legia Warszawa kontra Szymon Jadczak. Jest oświadczenie: „Nagrywa naszych pracowników bez ich zgody” Wiadomości
Legia Warszawa kontra Szymon Jadczak. Jest oświadczenie: „Nagrywa naszych pracowników bez ich zgody”

Legia Warszawa wydała oświadczenie, w którym odniosła się do działań dziennikarza Wirtualnej Polski Szymona Jadczaka.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe