„Polska mogłaby eksportować rozwiązania jądrowe”. Ujawniono szczegóły amerykańskiej oferty na elektrownię atomową

Wymogi Unii Europejskiej w zakresie odchodzenia od paliw kopalnych zmuszają państwa członkowskie do poszukiwania nowych źródeł energii. Polska chce budować energetykę jądrową i obecnie jest na etapie wyboru dostawcy technologii. Wywiadu w tej sprawie udzielił portalowi Energetyka24 Elias Gedeon, wiceprezes ds. operacji handlowych amerykańskiej firmy zajmującej się energetyką jądrową Westinghouse – jednego z oferentów.
Reaktor AP1000® „Polska mogłaby eksportować rozwiązania jądrowe”. Ujawniono szczegóły amerykańskiej oferty na elektrownię atomową
Reaktor AP1000® / westinghousenuclear.com

Oferujemy trzy jednostki AP1000 w pierwszej lokalizacji i kolejne trzy w drugiej. To łącznie daje 7200 MW. Oferta bazuje na sprawdzonej technologii AP1000, najbardziej zaawansowanej, bezpiecznej i pewnej technologii reaktorowej, jaka dostępna jest na rynku. Cztery takie jednostki działają obecnie w Chinach, gdzie ustanawiają rekordy, jeśli chodzi o osiągi eksploatacyjne i szybkość załadunku paliwa. W ChRL buduje się cztery kolejne reaktory tego typu. Dwie inne jednostki budowane są także w Stanach Zjednoczonych. Tak więc polski reaktor będzie jedenastym AP1000. Jak mówiłem, to sprawdzona technologia z bardzo wysoką dostępnością i niezawodnością

– mówi Elias Gedeon.

Wiceprezes ds. operacji handlowych Westinghouse podkreśla, że projekt chcą realizować z polskimi firmami, spotkania odbyły się już z „ponad pięcioma setkami firm”:

Oczywiście. Podpisaliśmy już kontrakt na pierwszy ukraiński projekt, zamierzamy zbudować w ciągu następnych 20 lat 9 jednostek AP1000 w tym kraju. Centrum inżynieryjne i zaopatrzeniowe, jakie planujemy zbudować w Polsce na potrzeby polskich jednostek, może zostać wykorzystane dla przedsięwzięć w regionie. Polska infrastruktura odegra swoją rolę we wszystkich tych projektach.

Budowa elektrowni atomowych miałaby wygenerować ok. 20 tysięcy miejsc pracy, same elektrownie 2,5 – 3 tysiące miejsc pracy.

 

„Polska mogłaby eksportować rozwiązania jądrowe”

⚠️Znamy szczegóły ofert jądrowej, którą USA złożą Polsce na początku przyszłego tygodnia

⚛️Westinghouse chce postawić w Polsce nie tylko reaktory, ale też centrum inżynieryjno-zaopatrzeniowe

⚛️Dzięki centrum Polska mogłaby eksportować rozwiązania jądrowe

– komentuje na Twitterze zastępca redaktora naczelnego portalu Energetyka24 Jakub Wiech.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe