Morawiecki w Kijowie: W krótkim czasie możliwa dostawa energii elektrycznej z Ukrainy do Polski

Podczas konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim premier Mateusz Morawiecki poinformował, że jest gotowość do sprzedaży energii elektrycznej z Ukrainy do Polski.
 Morawiecki w Kijowie: W krótkim czasie możliwa dostawa energii elektrycznej z Ukrainy do Polski
/ fot. KPRM

Morawiecki: Możliwa dostawa energii elektrycznej z Ukrainy do Polski

– Z bohaterskiej obrony Ukrainy musi się narodzić nowa Europa, w której Ukraina będzie członkiem Unii Europejskiej. Polska wzywa UE do przekazania 9 mld euro dla Ukrainy, by ta nie mierzyła się z brakiem zasobów finansowych jeszcze bardziej – podkreślił premier. Zaznaczył, że wierzy, iż pomoc w dostawach broni i organizowanie pomocy finansowej będzie drogą do ostatecznego zwycięstwa. 

Oznajmił również, że Polska razem z krajami bałtyckimi – Litwą, Łotwą, Estonią, oraz z Republiką Czeską jest najbardziej aktywna w UE, zwłaszcza w rozmowach z KE, aby zorganizować wsparcie finansowe dla Ukrainy, a z drugiej strony sankcje finansowe na Rosję.

– Sankcje na Rosję są coraz bardziej bolesne dla ich gospodarki. Rosja używa instrumentów gospodarczych jako pistolet przystawiony do głowy wielu państw UE, a na Ukrainie to karabin przystawiony do ciała – mówił szef polskiego rządu. 

Ważnym tematem poruszonym podczas konferencji była możliwa dostawa energii elektrycznej z Ukrainy do Polski.

 

Chciałbym podziękować panu prezydentowi Zełenskiemu za możliwość sprzedaży energii z elektrowni [atomowej – przyp. red.] Chmielnicki. Dziś ze względu na embargo na rosyjski węgiel ściągamy ten węgiel z całego świata. Aby go nie spalać w polskich elektrowniach, przydałoby nam się trochę prądu z Ukrainy, o ile oczywiście będzie to możliwe, ale usłyszałem od pana prezydenta, że tak, jak najbardziej będzie to w krótkim czasie możliwe

– powiedział premier Morawiecki. 

Zełenski: Jesteśmy zainteresowani wspieraniem Polski w kwestiach energetycznych

Podczas wspólnej konferencji prasowej prezydent Ukrainy dziękował Polsce i Łotwie za ich stałe wsparcie, jakie otrzymuje od nich naród ukraiński od początku rosyjskiej inwazji.

Prezydent Zełenski poinformował jednocześnie, że podczas wspólnych rozmów z premierem Polski i prezydentem Łotwy politycy omówili „ważne aspekty związane z ograniczeniem wizowym dla turystów z Federacji Rosyjskiej do Europy”. – Uważam, że jest to sprawiedliwa decyzja – podkreślił prezydent, nawiązując do wspólnego oświadczenia premierów Polski, Estonii, Litwy i Łotwy ws. ograniczenia możliwości podróżowania po Europie dla obywateli Rosji.

– Mówiliśmy też, że powinniśmy pracować w tym kierunku, aby Rosja zrozumiała, jaka jest to cena ich działań – kontynuował prezydent Ukrainy.

Poinformował też, że politycy omówili również kwestie energetyczne. 

Jesteśmy zainteresowani tym, aby Ukraina mogła wesprzeć Polskę i zrobimy wszystko, abyśmy w najbliższym czasie mogli znaleźć wyjście z ewentualnego, przyszłego kryzysu energetycznego 

– zadeklarował. 

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe