Morawiecki w Kijowie: W krótkim czasie możliwa dostawa energii elektrycznej z Ukrainy do Polski

Podczas konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim premier Mateusz Morawiecki poinformował, że jest gotowość do sprzedaży energii elektrycznej z Ukrainy do Polski.
 Morawiecki w Kijowie: W krótkim czasie możliwa dostawa energii elektrycznej z Ukrainy do Polski
/ fot. KPRM

Morawiecki: Możliwa dostawa energii elektrycznej z Ukrainy do Polski

– Z bohaterskiej obrony Ukrainy musi się narodzić nowa Europa, w której Ukraina będzie członkiem Unii Europejskiej. Polska wzywa UE do przekazania 9 mld euro dla Ukrainy, by ta nie mierzyła się z brakiem zasobów finansowych jeszcze bardziej – podkreślił premier. Zaznaczył, że wierzy, iż pomoc w dostawach broni i organizowanie pomocy finansowej będzie drogą do ostatecznego zwycięstwa. 

Oznajmił również, że Polska razem z krajami bałtyckimi – Litwą, Łotwą, Estonią, oraz z Republiką Czeską jest najbardziej aktywna w UE, zwłaszcza w rozmowach z KE, aby zorganizować wsparcie finansowe dla Ukrainy, a z drugiej strony sankcje finansowe na Rosję.

– Sankcje na Rosję są coraz bardziej bolesne dla ich gospodarki. Rosja używa instrumentów gospodarczych jako pistolet przystawiony do głowy wielu państw UE, a na Ukrainie to karabin przystawiony do ciała – mówił szef polskiego rządu. 

Ważnym tematem poruszonym podczas konferencji była możliwa dostawa energii elektrycznej z Ukrainy do Polski.

 

Chciałbym podziękować panu prezydentowi Zełenskiemu za możliwość sprzedaży energii z elektrowni [atomowej – przyp. red.] Chmielnicki. Dziś ze względu na embargo na rosyjski węgiel ściągamy ten węgiel z całego świata. Aby go nie spalać w polskich elektrowniach, przydałoby nam się trochę prądu z Ukrainy, o ile oczywiście będzie to możliwe, ale usłyszałem od pana prezydenta, że tak, jak najbardziej będzie to w krótkim czasie możliwe

– powiedział premier Morawiecki. 

Zełenski: Jesteśmy zainteresowani wspieraniem Polski w kwestiach energetycznych

Podczas wspólnej konferencji prasowej prezydent Ukrainy dziękował Polsce i Łotwie za ich stałe wsparcie, jakie otrzymuje od nich naród ukraiński od początku rosyjskiej inwazji.

Prezydent Zełenski poinformował jednocześnie, że podczas wspólnych rozmów z premierem Polski i prezydentem Łotwy politycy omówili „ważne aspekty związane z ograniczeniem wizowym dla turystów z Federacji Rosyjskiej do Europy”. – Uważam, że jest to sprawiedliwa decyzja – podkreślił prezydent, nawiązując do wspólnego oświadczenia premierów Polski, Estonii, Litwy i Łotwy ws. ograniczenia możliwości podróżowania po Europie dla obywateli Rosji.

– Mówiliśmy też, że powinniśmy pracować w tym kierunku, aby Rosja zrozumiała, jaka jest to cena ich działań – kontynuował prezydent Ukrainy.

Poinformował też, że politycy omówili również kwestie energetyczne. 

Jesteśmy zainteresowani tym, aby Ukraina mogła wesprzeć Polskę i zrobimy wszystko, abyśmy w najbliższym czasie mogli znaleźć wyjście z ewentualnego, przyszłego kryzysu energetycznego 

– zadeklarował. 

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik z ostatniej chwili
Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik

Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na ponad 40 proc. poparcie – wynika z wewnętrznego sondaż przeprowadzonego przez PiS, do którego dotarła Interia.

Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE z ostatniej chwili
Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE

„W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć m.in. kwestię reformy UE. To jednomyślność vs większość kwalifikowana; Polska jednoznacznie uważa, że jednomyślność jest zaworem bezpieczeństwa, który chroni przed dominacją większych państw” – poinformował premier Mateusz Morawiecki w środę.

Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy” z ostatniej chwili
Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy”

– Powołanie komisji do zbadania rosyjskiej ingerencji w bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007–2022 budzi poważne obawy co do zgodności z prawem unijnym – oświadczył w czwartek podczas debaty w Parlamencie Europejskim komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi” z ostatniej chwili
Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi”

Były prezydent Lech Wałęsa w wywiadzie dla Onetu zdradził, w jakich okolicznościach mógłby pogodzić się z Jarosławem Kaczyńskim i podać mu rękę.

Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym” z ostatniej chwili
Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym”

W Telford, w środkowo-zachodniej Anglii, grupa nastolatków zaatakowała kijem golfowym obywatela Polski, wskutek czego trafił on do szpitala, a będącego świadkiem ataku jego 10-letniego syna zwyzywała – poinformowała w środę policja regionu West Mercia.

Rosja zamyka dwie fińskie placówki konsularne. „To odwet za NATO” z ostatniej chwili
Rosja zamyka dwie fińskie placówki konsularne. „To odwet za NATO”

Rosja ogłosiła, że od lipca funkcjonowanie fińskich placówek konsularnych w Murmańsku i Pietrozawodsku nie zostanie wznowione oraz że zamyka swój konsulat generalny w Lappeenrancie przy granicy z Finlandią. W Moskwie do MSZ na rozmowę wezwano fińskiego ambasadora Anttiego Helanterę. To kolejny odwet za wejście Finlandii do NATO – komentuje fińska prasa.

Debata w PE o komisji ds. rosyjskich wpływów. Beata Szydło nie przebierała w słowach: „Wstyd, Sikorski!” z ostatniej chwili
Debata w PE o komisji ds. rosyjskich wpływów. Beata Szydło nie przebierała w słowach: „Wstyd, Sikorski!”

– Wstyd, Sikorski, że byłeś kiedyś ministrem spraw zagranicznych! Wstyd, że na tej sali są teraz byli polscy premierzy, którzy kiedyś reprezentowali partie, które zaciągały w Moskwie pożyczki – mówiła podczas debaty w Parlamencie Europejskim była premier Beata Szydło.

Głośny transfer na horyzoncie. Agent Lewandowskiego został przyłapany z ostatniej chwili
Głośny transfer na horyzoncie. Agent Lewandowskiego został przyłapany

Menadżer Roberta Lewandowskiego pojawił się w Barcelonie. Pini Zahavi został przyłapany w towarzystwie prezesa Barcelony Joana Laporty. Z informacji mediów wynika, że chodzi o głośny transfer.

Macron chce ROZBROJENIA wschodniej flanki NATO z ostatniej chwili
Macron chce ROZBROJENIA wschodniej flanki NATO

Emmaneul Macron opowiedział się za częściowym rozbrojeniem wschodniej flanki NATO po wojnie w Ukrainie.

Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. Parlament Europejski podjął pilną decyzję z ostatniej chwili
Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. Parlament Europejski podjął pilną decyzję

Jeszcze w środę wieczorem Parlament Europejski zajmie się podpisaną przez prezydenta ustawą o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich.

Emerytury
Stażowe