Abp Szewczuk: ruski mir to nienawidząca człowieka ideologia

- Ukraina zwycięża nad niesprawiedliwym wrogiem - powiedział w swoim codziennym przesłaniu abp Światosław Szewczuk. Ubiegłej doby na całym terytorium Ukrainy ostrzelano różne miejscowości w 50 atakach rakietowych lub samolotowych. W samym Charkowie w czasie tej wojny jedna trzecia wszystkich budynków została już zniszczona. Równocześnie ukraińskie wojsko w ramach kontrofensywy wyzwoliło, licząc od 1 września, ponad 1000 km2 terytorium.
 Abp Szewczuk: ruski mir to nienawidząca człowieka ideologia
/ EPA/SERGEY DOLZHENKO Dostawca: PAP/EPA

Zwierzchnik miejscowych grekokatolików kontynuował swoje przesłanie na czas wojny przekazywane w codziennych orędziach. Dzisiaj skupił się na konieczności poszanowania ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci zarówno w warunkach inwazji, jak i w warunkach pokojowych. Zaznaczył przy tym, jak rosyjskie wojsko i aparat kontroli przyjmują oblicze przeciwne tej chrześcijańskiej zasadzie.

- Na tle tych wszystkich wydarzeń, jakie odbywają się na froncie, przychodzą bardzo niepokojące wieści z tymczasowo okupowanych terytoriów. Wróg jakby szaleje z powodu własnej bezsilności i wzmaga terror miejscowej ludności – powiedział abp Szewczuk.

Zakrywają się cywilami jak żywą tarczą, podobnie wykorzystują nawet Zaporoską Elektrownię Atomową. Niestety, mamy przykłady wyławiania ludzi na ulicach, aby następnie przymusowo ich mobilizować [do wojska]. Takie przypadki mają miejsce szczególnie na charkowszczyźnie - zauważył.

- Widzimy [też], że wojna, jaką dziś Rosja prowadzi przeciw Ukrainie ma wyraźny wymiar ideologiczny. Zgodnie z nienawidzącą człowieka nową rosyjską ideologią ruskiego miru cały naród (…) ukraiński, ale też i inne narody, pozbawia się prawa do istnienia. I widzimy, jak okrutnie i metodycznie niszczą obecnie ukraiński naród okupanci na ukraińskiej ziemi. Dlatego dzisiaj wszyscy razem powinniśmy się zjednoczyć, aby chronić godność ludzkiego życia, bo to jest fundament jakiegokolwiek sprawiedliwego społeczeństwa - wskazał hierarcha.

Tomasz Matyka SJ/vaticannews.va / Kijów


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe