Niemcy już rezonują po "wstrząsającym" wywiadzie Pytla. "PiS najlepszą inwestycją Rosji"

- Niezwykle pouczający, niepokojący wywiad z byłym generałem tajnych służb Piotrem Pytlem w Gazecie Wyborczej o wywiadowczych wpływach Rosji w Polsce: "Największym sukcesem Rosji w Polsce jest PiS." - pisze Peter Oliver Loew, niemiecki historyk i dyrektor Niemieckiego Instytutu ds. Polskich.
Peter Oliver Loew Niemcy już rezonują po
Peter Oliver Loew / Wikipedia CC BY-SA 4,0 Artur Andrzej

Były szef wywiadu wojskowego za czasów Donalda Tuska gen. Piotr Pytel udzielił Gazecie Wyborczej "wstrząsającego" wywiadu, w który oskarżył PiS o "agenturalność" wobec Rosji - Wszystko, co się stało w Polsce po 2015 r., wpisuje się w rosyjskie interesy na tym obszarze. A nasze służby pozostawiły polskie państwo w obliczu zagrożenia ze strony Rosji nagie i pozbawione ochrony - mówi Pytel Wyborczej, który uważa, że "w PiS jest mocne zaplecze agenturalne działające dla Rosji" sugerując, że za pośrednictwem PiS Rosja realizuje swoje interesy w Polsce.

Według niektórych komentatorów teorie Pytla przypominają teorie Tomasza Piątka, który jest wyśmiewany przez wielu jako "analityk", który przy pomocy "wstrząsających" grafów, potrafi z Putinem połączyć w zasadzie każdego. Co ciekawe gen. Pytel znany jest z afery sprzed kilku lat, kiedy to po wejściu na rozkaz szefa MON do pomieszczeń Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO, ujawniono między innymi zdjęcia byłego już szefa SKW gen. Pytla i Janusza Noska w marynarskich czapkach z krążownika "Autora", które miały być zrobione podczas wizyty w Petersburgu w 2013 oku. W 2016 roku Gazeta Polska pisała, że Pytel i szef jego gabinetu mieli się spotykać z rezydentem rosyjskiego wywiadu w Polsce - Rozumiem nerwowość. Pytel wkrótce stanie przed sądem. Na jego szczęście proces będzie tajny - komentuje red. Wojciech Biedroń.

- Wywiad jest bardzo długi, wielowątkowy, bardzo krytyczny wobec PiS, który Pytel postrzega jako maszynkę do zdobywania władzy, utrzymywania władzy i zabezpieczania brudnych interesów. Pytel jest chyba czasem zbyt radykalny w swoich poglądach. Ale ma wielką wiedzę. "Kaczyński od 2015 roku nie wykazał żadnej aktywności w celu zabezpieczenia Polski przed wpływami i potencjalnym zagrożeniem militarnym ze strony Rosji". Zdaniem Pytla, wielu osobom z obozu rządowego (nie Kaczyńskiemu) chodzi głównie o pieniądze... Pytel podsumowuje: "Dlaczego PiS tak konsekwentnie działał na rzecz Rosji, dlaczego uczestniczył w kampanii prezydenckiej Le Pen, dlaczego dzieli UE, dlaczego szuka konfliktu z Niemcami? Tego nie da się wytłumaczyć interesem politycznym" Ale z perspektywą na pieniądze. "Chcą tu stworzyć inicjatywę Trójmorza. Dla mnie to są zasłony dymne, prorosyjski projekt (...). Mówią, że świat się zmienia, UE się rozpadnie, więc trzeba to przyspieszyć - ale w rzeczywistości chodzi o pieniądze, które istnieją w Rosji."

Ogólnie Pytel przyjmuje twardą postawę wobec PiS. "Nasze państwo trzeba odbudować od podstaw". W jakim stopniu ma rację, to dopiero czas pokaże. W każdym razie jest powód do niepokoju. Na przykład z powodu wypowiedzi takich jak te: "Mój Boże, gdybym był oficerem rosyjskiego zwiadu, to bardzo chętnie pracowałbym w takim kraju jak Polska, który praktycznie nie ma kontrwywiadu. Każdy oficer powinien przynajmniej raz w swojej karierze wziąć taki urlop". Chciałbym tylko zauważyć, że perspektywa Pytla jest oczywiście jedną z wielu możliwych. Ale poważny. Ale nawet jeśli abstrahować od całej jego złości na warunki polityczne, to i tak pozostaje wiele do zastanowienia.

- komentuje Peter Oliver Loew

Loew nie wspomina nic na temat niemieckich ataków na Polskę, czy przemocy instytucjonalnej i finansowej jakiej Polska doświadcza ze strony powolnych Niemcom instytucji Unii Europejskiej. Jednak szczególnie ciekawe wydaje się postrzeganie inicjatywy Trójmorza jako "prorosyjskiej".


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe