Dziennikarz śledczy Bellingcat: Putin przygotowuje na październik nowy etap wojny. Wyznaczył zadanie specjalne

Zdaniem dziennikarza śledczego portalu Bellingcat Christo Groziewa prezydent Rosji Władimir Putin szykuje nowy etap wojny, który ma rozpocząć się w październiku. W tym celu miał wyznaczyć swoim oligarchom specjalne zadania.
 Dziennikarz śledczy Bellingcat: Putin przygotowuje na październik nowy etap wojny. Wyznaczył zadanie specjalne
/ PAP/EPA/GAVRIIL GRIGOROV / SPUTNIK / KREMLIN / POOL

Nowy etap wojny w październiku?

Christo Groziew – zajmujący się Rosją czołowy dziennikarz śledczy brytyjskiego portalu Bellingcat – poinformował, powołując się na swoje źródła w Grupie Wagnera, że Putin miał swojemu otoczeniu ogłosić „nowy etap wojny”, który ma rozpocząć się w październiku.

Zdaniem informatora Groziewa z Grupy Wagner przyczyną niepowodzeń rosyjskiej armii na Ukrainie jest korupcja i niekompetencja w wojsku, a także „oszukiwanie” ws. wynagrodzeń dla najemników.

Jest jednak [informator z Grupy Wagnera – przyp. red.] bardzo optymistyczny, mówi, że każda państwowa korporacja i oligarcha mają stworzyć własne prywatne firmy wojskowe. Przygotowują się na „nowy etap w październiku”

– relacjonuje przebieg rozmowy z Rosjaninem Christo Groziew.

 

 


Siły ukraińskie odbiły prawie cały obwód charkowski

Jak podaje amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW), ukraińska armia odniosła bardzo istotne operacyjne zwycięstwo, wyzwalając w ostatnim czasie prawie cały obwód charkowski. Wyzwolenie miasta Izium sprawiło, że Rosja z pewnością w najbliższym czasie nie ma szans na podbicie całego Donbasu. Obecne sukcesy Ukraińców nie kończą tej wojny, ale sprawiają, że szala zwycięstwa znacząco przechyliła się na korzyść Ukrainy.

Trwająca kontrofensywa nie zakończy wojny i ostatecznie osiągnie kulminację, pozwalając Rosji na utworzenie nowej linii obrony, a nawet ograniczone kontrataki. Ukraina będzie potrzebowała najpewniej kilku kolejnych operacji kontrofensywnych, by wyzwolić okupowane przez Rosję terytoria, a wojna prawdopodobnie przedłuży się do 2023 roku (…). Jednak to Kijów będzie w coraz większym stopniu dyktował miejsce i rodzaj ważnych bitew. Rosja będzie z kolei zmuszona do odpowiadania na rosnącą presję fizyczną i psychologiczną skutecznych ukraińskich kampanii, o ile Moskwa nie znajdzie jakiegoś sposobu na odzyskanie inicjatywy

– twierdzą eksperci ISW. Podkreślają jednocześnie „dziwaczną decyzję [Władimira Putina – przyp. red.] w obliczu militarnego kryzysu operacyjnego i kryzysu przemysłu zbrojeniowego, z jakimi mierzy się Rosja”.

Czytaj więcej: ISW: Dziwaczna decyzja Putina w obliczu sukcesów ukraińskiej kontrofensywy


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe