Jacek Saryusz-Wolski: „Według przecieku KE narzuci przymusowe, a nie dobrowolne ograniczenia…”

Włoska dziennikarka Federica Di Sario poinformowała na Twitterze, iż Komisja Europejska zaproponuje w tym tygodniu obowiązkowy cel Unii Europejskiej w zakresie ograniczenia zapotrzebowania na energię elektryczną w godzinach szczytu. Przeciw takiemu rozwiązaniu mają być państwa członkowskie, które mają domagać się dobrowolnych celów.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen Jacek Saryusz-Wolski: „Według przecieku KE narzuci przymusowe, a nie dobrowolne ograniczenia…”
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen / Flickr/European Parliament/CC BY 2.0

Komisja zaproponuje w tym tygodniu obowiązkowy cel UE w zakresie ograniczenia zapotrzebowania na energię elektryczną w godzinach szczytu, jak sugeruje ujawniony w poniedziałek projekt

– podała włoska dziennikarka Federica Di Sario. Poinformowała, że przeciwne takiemu rozwiązaniu są państwa członkowskie, które domagają się, by Komisja Europejska wyznaczała w tym zakresie jedynie dobrowolne, a nie obowiązkowe cele. 

Jacek Saryusz-Wolski: Polska jest przeciwna

O sprawie informuje również europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski. Polityk, powołując się na powyższe doniesienia, informuje o tym, że KE planuje narzucić państwom członkowskim przymusowe ograniczenie zużycia energii. Dodał przy tym, że Polska jest przeciwna rozwiązaniu forsowanemu przez Komisję Europejską.

Wg przecieku z KE zaproponuje ona w tym tygodniu narzucenie Państwom Członkowskim jednak przymusowych a nie dobrowolnych ograniczeń zużycia elektryczności w godzinach szczytu.

Polska jest przeciwna

[pisownia oryginalna – przyp. red.]

– napisał Saryusz-Wolski na Twitterze.

Oświadczenie przewodniczącej KE

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała o pomysłach na walkę z kryzysem energetycznym wywołanym przez Rosję. Przekazała, że KE zamierza zaproponować wprowadzenie w UE ograniczenia zużycia energii elektrycznej w godzinach szczytu oraz narzucenie limitu cenowego na rosyjski gaz.

Również wtedy przekazała, że Komisja planuje, aby zaproponowany cel ograniczenia zużycia energii elektrycznej w godzinach szczytu był obowiązkowy. Dodała jednak, że w tej sprawie zamierza „ściśle współpracować z państwami członkowskimi”. 

Czytaj więcej: Von der Leyen: Proponujemy obowiązkowe ograniczenia zużycia energii elektrycznej w UE

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe