Antoni Macierewicz: Rosjanie oszukali TVN

Antoni Macierewicz zabrał głos w kwestii materiału TVN24 na temat prac podkomisji smoleńskiej. Nie przebierał przy tym w słowach. – Oni są niekompetentni albo manipulują nimi Rosjanie – powiedział były szef MON.
Antoni Macierewicz  Antoni Macierewicz: Rosjanie oszukali TVN
Antoni Macierewicz / Flickr.com/CC BY-SA 2.0


W poniedziałek na antenie TVN24 w programie „Czarno na białym” wyemitowano reportaż w temacie Smoleńska. Autorzy reportażu przekonują, że Macierewicz nie chciał ujawnić wszystkich wyników badań w końcowym raporcie.

– Niewygodne dowody albo są przemilczane, albo są interpretowane niezgodnie z ich treścią. W sprawie Smoleńska pisanie raportów z przyjętą wcześniej tezą to standard od początku – ocenił Marek Dąbrowski, który jest byłym członkiem podkomisji Antoniego Macierewicza.

– Wynajęci przez podkomisję naukowcy z NIAR przeprowadzili symulację zderzenia, która wykazała, że brzoza mogła zniszczyć skrzydło samolotu. Ten wniosek nie znalazł się w ostatecznym raporcie podkomisji smoleńskiej, bo zaprzeczał podstawowej tezie – że brzoza nie miała żadnego wpływu na katastrofę – dodają autorzy materiału.

Były szef MON: Kłamstwa

– Należy się zastanowić, dlaczego takie kłamstwa zostały sformułowane. Niemożliwe, żeby taka stacja była tak niekompetentna, tak głupia i takie błędy robiła. To chyba jakaś operacja rosyjska, Rosjanie oszukali TVN, tak sądzę – skwitował powyższe słowa Antoni Macierewicz, który był gościem w Polskim Radiu 24.

– To 10 tys. stron do przeczytania – ja to rozumiem, ale przecież oni zareagowali dopiero po pięciu miesiącach. To jest ciekawe, że w tym momencie, gdy nasza komisja wystąpiła do MAK i prokuratury rosyjskiej, by wreszcie zwrócili wrak – dodał były szef MON.

Macierewicz ostro o TVN

Macierewicz nie przebierając w słowach, wyjaśnił, że „wygląda na to, że Rosjanie zgodzili się z naszym raportem, bo przez pięć miesięcy milczeli, i dopiero TVN się odezwał takim rosyjskim językiem”.

Dodał, że wszystkie wyniki zostały prawidłowo przedstawione i opublikowane. Tymczasem informacje przekazywane przez TVN to same bzdury.

– Po drugie, TVN nie zdaje sobie sprawy, że istotą kontraktu i istotą badania NIAR, podobnie jak WAT w oparciu o model, który zrobił ten instytut (NIAR – przyp. red.), było uderzenie samolotem w ziemię zgodnie z założeniami komisji (Jerzego) Millera i (Tatiany) Anodiny i sprawdzenie, jaki będzie wynik rozbicia samolotu – czy taki sam, jak na wrakowisku, czy zupełnie inny. Oczywiście jest zupełnie inny. Kształt rozbicia – to jest istota rzeczy – zaznaczył.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe