Z Olsztyna wyruszyła XVI pielgrzymka rowerowa do grobu bł. ks. Popiełuszki

W pielgrzymce bierze udział 39 osób. Pielgrzymi będą się modlić m.in. o pokój na Ukrainie. Jednym z organizatorów pielgrzymki jest Zarząd Regionu Warmińsko-Mazurskiego NSZZ „Solidarność”.
 Z Olsztyna wyruszyła XVI pielgrzymka rowerowa do grobu bł. ks. Popiełuszki
/ fot. NSZZ "Solidarność" Region Warmińsko-Mazurski

Organizator pielgrzymki, prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Warmińskiej Wojciech Ruciński przed wyjazdem pielgrzymki powiedział PAP, że w tym roku jej uczestnicy, tak jak i w poprzednich edycjach, będą się modlić w intencji męczenników stanu wojennego.

"Ale jutro przypada też dzień modlitwy o pokój na Ukrainie, w tej intencji uczestnicy pielgrzymki także będą się modlić" – zaznaczył Ruciński.

Z Olsztyna do Warszawy pielgrzymi pokonają rowerami 260 km – we wtorek dotrą do Ciechanowa (160 km), po noclegu ruszą z tego miasta do Warszawy, gdzie przy grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki spotkają się z pielgrzymką biegaczy z Katowic. Pielgrzymka będzie w formie sztafety – jej uczestnicy będą się na trasie zmieniać. W tym roku najwięcej uczestników to dzieci i młodzież, m.in. z ośrodka specjalnego w Kruzach i ze szkół w Dobrym Mieście.

Najstarszym uczestnikiem pielgrzymki jest Władysław Kałudziński, działacz stowarzyszenia Pro Patria, który był więźniem stanu wojennego.

"Ksiądz Jerzy i ja urodziliśmy się w tym samym roku, a więc mam dziś 75 lat. Jadę szesnasty raz w tej pielgrzymce, ale to mój ostatni raz. Szwankują mi kolana, lekarz mi zabronił jeździć rowerem" – powiedział PAP Kałudziński, który od lat rowerem przemierza Olsztyn i jest znany ze swojej aktywności. Kałudziński na co dzień jeździ składakiem, na pielgrzymkę ruszył innym, bardziej wyczynowym rowerem.

W pielgrzymce biorą tez udział dzieci z niepełnosprawnościami.

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko w olsztyńskim kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa odprawił swoją drugą mszę prymicyjną, a w Bartoszycach odbywał służbę wojskową (jako kapłan).


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe