"Żądania użycia broni jądrowej". Putin pod presją nacjonalistów?

W kremlowskich kręgach władzy nie brakuje ostatnio napięć i chaosu. Wszystko za sprawą sukcesów ukraińskiej kontrofensywy. Ukraińscy żołnierze z powodzeniem wyzwalają kolejne miejscowości na wschodzie kraju. – Niebezpieczne są nie tylko żądania eskalacji wojny w Ukrainie, w tym powszechne żądania użycia broni jądrowej – powiedział rosyjski dziennikarz Aleksiej Kowalow, który na łamach "Foreign Policy" pisze o przeciwnych Putinowi nacjonalistach.
Władimir Putin
Władimir Putin / Creative Commons Attribution 4.0 International license. Attribution: Kremlin.ru

Prowojenne środowiska wywierają coraz większą presję na Putinie, by ten wzmocnił ataki na Ukrainę, nawet poprzez użycie broni jądrowej.

Jak wiadomo, Rosji nie udało się zrealizować jednego z najważniejszych celów, czyli zajęcia Kijowa w ciągu pierwszych dni wojny. Tymczasem minęło już ponad pół roku od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji.

Nacjonaliści naciskają na Putina

O szczegółach donosi portal magazynu "Foreign Policy". Wypowiedział się na jego łamach rosyjski dziennikarz Aleksiej Kowalow, który napisał: "W Rosji coraz silniejsi są przeciwni Putinowi nacjonaliści".

– Niebezpieczne są nie tylko żądania eskalacji wojny w Ukrainie, w tym powszechne żądania użycia broni jądrowej – dodał Kowalow.

Dziennikarz podkreślił, że "ten rozdrobniony ruch upatruje przyczyn rosyjskich porażek w Ukrainie nie w doskonałej postawie ukraińskich żołnierzy, którzy bronią własnego kraju za pomocą nowoczesnej taktyki i zachodniej broni".

W ocenie autora narracja taka przypomina powstałą po I wojnie światowej w Niemczech teorię spiskową o "ciosie w plecy" ze strony wrogów wewnętrznych. 

– To z kolei stało się integralną częścią nazistowskiej propagandy, która doprowadziła ten ruch do władzy. Dlatego rosnąca siła rosyjskich ekstremistów źle wróży przyszłości powojennej i poputinowskiej Rosji. Postulaty tego ruchu można sprowadzić do tego: chcą więcej zbrodni wojennych, Putin pod ostrzałem. Żądają użycia broni jądrowej, wyrzutów sumienia, nawet pozorów troski o ofiary cywilne, aż do całkowitego ujarzmienia Ukrainy i wymazania na zawsze samej idei ukraińskości – podkreślił Aleksiej Kowalow.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe