Nieoficjalnie: Rząd Morawieckiego chce pominąć wyroki TK stwierdzające nadrzędność polskiej Konstytucji w negocjacjach z KE?

„Polski rząd proponuje, aby wyroki Trybunału Konstytucyjnego stwierdzające nadrzędność konstytucji nad prawem unijnym zostały pominięte w negocjacjach z Brukselą. Na Radzie Ministrów doszło w tej sprawie do spięcia” – pisze dziś wieczorem portal Do Rzeczy.
Nieoficjalnie Nieoficjalnie: Rząd Morawieckiego chce pominąć wyroki TK stwierdzające nadrzędność polskiej Konstytucji w negocjacjach z KE?
Nieoficjalnie / grafika własna

Jak pisze DoRzeczy.pl, we wtorek rząd przyjął założenia do odpowiedzi na opinię Komisji Europejskiej ws. wyroków polskiego Trybunału Konstytucyjnego z dnia 14 lipca 2021 r. i 7 października 2021 r. dotyczących nadrzędności konstytucji nad prawem unijnym.

Jak twierdzi portal, w sporze rządu z Brukselą w tym zakresie rośnie gotowość do przyjęcia stanowiska, że wyroki „nie wpływają na zobowiązania Polski względem UE, jednocześnie nie stanowiąc utrwalonej linii orzeczniczej”.

Premier sądzi, że kolejne ustępstwa pomogą w sprawie KPO i funduszy unijnych, ale tak nie będzie

– mówi DoRzeczy.pl anonimowy informator.

 

Konflikt w łonie rządu?

Temu stanowisku ma się sprzeciwiać Ministerstwo Sprawiedliwości.

To Mateusz Morawiecki wnioskował o wydanie orzeczenia dotyczącego kwestii nadrzędności prawa krajowego nad unijnym. Trybunał Konstytucyjny wyrokiem 7 października zeszłego roku orzekł, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy UE działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są sprzeczne z Konstytucją.

Niebywały skandal

– komentuje prof. Kamil Zaradkiewicz


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe