Dzień Modlitwy o Pokój na Ukrainie. Modlitwa w każdym kościele w Europie

Niedługo minie siedem miesięcy od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W tym czasie dokonywano nie tylko ataków na strategiczne obiekty wojskowe, ale bombardowano także całe miasta i eksterminowano ludność cywilną. Dziś Europa, w wyrazie jedności z narodem ukraińskim, przeżywa Dzień Modlitwy o Pokój na Ukrainie.
Adoracja Najświętszego Sakramentu Dzień Modlitwy o Pokój na Ukrainie. Modlitwa w każdym kościele w Europie
Adoracja Najświętszego Sakramentu / pixabay.com/aszak

Dzień Modlitwy o Pokój na Ukrainie organizowany jest z inicjatywy Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) w przypadające dziś (14 września) święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Hasło tego wydarzenia brzmi: „Na kolanach przed Eucharystią wołając o pokój”.

Modlitwa w każdym kościele 

W odpowiedzi na prośbę przewodniczącego CCEE abp. Gintarasa Grušasa, w każdym katolickim kościele w Europie zostanie odprawiona Msza św. z adoracją Najświętszego Sakramentu bądź nabożeństwo w innej formie.

Celem tego Dnia jest wsparcie duchowe dla walczących o wolność i niepodległość Ukraińców, okazanie solidarności z cierpiącymi ofiarami rosyjskiej agresji, wołanie o sprawiedliwy pokój oraz uwrażliwienie wspólnoty międzynarodowej na kwestię pomocy uchodźcom wojennym. Wszystkie Konferencje Biskupie w Europie przygotowały z tej okazji pomoce liturgiczne i schematy modlitwy, które zostały przekazane poszczególnym diecezjom i parafiom.

Apel przewodniczącego KEP

- Zwracam się z apelem do wszystkich naszych kapłanów i wiernych, by wzięli udział Dniu Modlitw o Pokój na Ukrainie, który przypada 14 września w święto Podwyższenia Krzyża Świętego – powiedział KAI Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, kierując prośbę, by polscy księża i wierni na kolanach przed Najświętszym Sakramentem zanosili gorące błagania o pokój na Ukrainie.

- Ukraina w tych dramatycznych dniach wojennych potrzebuje naszej modlitwy o pokój oraz wszelkiego możliwego wsparcia - podkreślił hierarcha.

mp / Warszawa


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe