Patryk Jaki w PE: Tchórzostwo ma swoją twarz. To twarz Niemiec [VIDEO]

Podczas dzisiejszej debaty w Parlamencie Europejskim, głos zabrał również europoseł Solidarnej Polski Patryk Jaki.
Patryk Jaki Patryk Jaki w PE: Tchórzostwo ma swoją twarz. To twarz Niemiec [VIDEO]
Patryk Jaki / EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON Dostawca: PAP/EPA

- Mamy ogromną inflację w Europie, a wy znów chcecie sankcji na Węgry, na Polskę. W sumie nałożyliście ich więcej niż na Rosję. Mówicie, że to dla obrony praworządności i demokracji. No, ale czym jest demokracja? Demokracja to prawo do wyboru władzy takiej jaką chcą. Jeżeli jednak wybór wam się nie podoba to te niedemokratyczne władze nakładają sankcje na ludzi tak długo, aż ludzie wybiorą "właściwie".

Praworządność? No praworządność to przecież przestrzeganie prawa. Problem polega na tym, że ponieważ wy nie mogliście zablokować środków zgodnie z traktatami i z prawem - zgodnie z art. 7 - to teraz blokujecie je bez żadnej podstawy prawnej łamiąc praworządność. Czyli macie piękne hasła, ale za tymi hasłami kryje się dyktatura i pogarda dla demokracji.

Przewodnicząca Komisji europejskiej przed chwilą tutaj mówiła, że odwaga ma swoją twarz - to twarz Ukrainy. Problem polega na tym, że tchórzostwo też ma swoją twarz - to twarz Niemiec, których przywództwo w Europie doprowadziło nas do tych wszystkich problemów. A jaką wy macie receptę na te problemy? Mówicie: Więcej przywództwa Niemiec jak kanclerz Scholz.

Nie tylko kiedyś - tak jak dzisiaj przyznawaliście - trzeba było słuchać Polski, kolegów również, ale również dzisiaj trzeba słuchać Polski, po to właśnie żeby wiedzieć czym jest prawdziwa demokracja.

- mówił Patryk Jaki

 

Wystąpienie von der Leyen

– Mamy nauczkę z tej wojny; trzeba było wsłuchać się w głosy wewnątrz UE, w Polsce, krajach bałtyckich, w całej Europie Środkowo-Wschodniej; oni od lat nam mówili, że Putin się nie zatrzyma – powiedziała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas debaty o stanie Unii Europejskiej w Parlamencie Europejskim w Strasburgu w środę.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe