Poszukiwany Giertych w PE. Tarczyński: Mówi pan, że ostoją wolności w Polsce są sądy. To dlaczego nie chce pan przed nimi stanąć? [WIDEO]

W czwartek o godzinie 9:00 miało miejsce wysłuchanie przed komisją śledczą Parlamentu Europejskiego ds. Pegasusa. Europoseł PiS Dominik Tarczyński w mocnych słowach zwrócił się do Romana Giertycha, pytając, czy w czasie rządów PO-PSL podejmował jakieś działania, kiedy służby podległe premierowi Tuskowi podsłuchiwały dziennikarzy. 
Dominik Tarczyński  Poszukiwany Giertych w PE. Tarczyński: Mówi pan, że ostoją wolności w Polsce są sądy. To dlaczego nie chce pan przed nimi stanąć? [WIDEO]
Dominik Tarczyński / Screen z Twittera /Dominik Tarczyński MEP

W czasie przesłuchania obecni byli Roman Giertych, były rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar i prokurator Ewa Wrzosek. Na miejsce przybyła również szefowa Amnesty International Polska Anna Błaszczak-Banasiak.

– Jest bardzo istotna różnica, jeśli chodzi o motywy działania rządzących. Różnica między używaniem nawet wątpliwie legalnych programów, ale do zwalczania terroryzmu i bardzo poważnej przestępczości, a używaniem tych programów do zwalczania opozycji. Konflikt między Komisją Europejską a polskim rządem w sprawie praworządności to konflikt o to, czy kraj członkowski, Polska, będzie krajem autorytarnym, czy demokratycznym – mówił Giertych.

Roman Giertych poza granicami Polski

Roman Giertych przebywa obecnie poza granicami Polski. Złośliwi twierdzą, że ma to związek z czynnościami, które chce podjąć wobec Romana Giertycha prokuratura.

Europoseł PiS Dominik Tarczyński w czasie przesłuchania zadał Giertychowi kilka niewygodnych pytań.

– Czy miał pan wiedzę na temat zakupów tego typu oprogramowania przez pana Pawła Wojtunika? Czy pan ma wiedzę na temat zakupu takiego sprzętu z Włoch? Czy słyszał pan, że hakerzy włamali się do tej włoskiej firmy? Że pierwsze sygnały na temat podsłuchów w Polsce przez CBA były w okresie, kiedy rządziła Platforma Obywatelska? – wnikał.

Tarczyński nie omieszkał mu również przypomnieć, że w jego ocenie ostoją wolności w naszym kraju są „wolne sądy”.

– To dlaczego nie chce pan przed nimi stanąć? – nie ustępował europoseł.

– Dlaczego pan unika wezwań od prokuratury? Dlaczego pan zemdlał mimo swojego końskiego zdrowia w trakcie wejścia służb do pana? – atakował europoseł Prawa i Sprawiedliwości.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe