Cyberatak na serwery Caritas w Monachium – przestępcy żądają okupu

Po cyberataku na Caritas w archidiecezji Monachium i Fryzyngi, sprawcy żądają okupu w kryptowalucie. Poinformowała o tym 14 września policja w Monachium. Biuro prasowe nie policji nie ujawniło wysokości żądanego okupu.
zdjęcie poglądowe Cyberatak na serwery Caritas w Monachium – przestępcy żądają okupu
zdjęcie poglądowe / pixabay.com/geralt

W wyniku cyberataku, do którego doszło w miniony weekend nie tylko zostały przechwycone dane, ale także wszystkie pliki zostały zaszyfrowane przez złośliwe oprogramowanie. Po wpłaceniu okupu wszystko ma zostać cofnięte

Według policji, w weekend cyberatak dotknął kilka serwerów i dużą liczbę komputerów największej organizacji pomocy socjalnej w Górnej Bawarii. Dalsze informacje na temat okoliczności ataku lub rozmiaru szkód w infrastrukturze cyfrowej nie są jeszcze dostępne. Intensywne śledztwo prowadzi odpowiedzialny za cyberprzestępczość wydział monachijskiej policji kryminalnej. 

Monachijska Caritas poinformowała publicznie o cyberataku 13 września. Nie udzielono bliższych informacji o tym, które dane zostały wykradzione.

Dyrektor Hermann Sollfrank przeprosił z utrudnienia w kontaktach telefonicznych i e-mailowych. Zapewnił jednocześnie, że 350 podległych punktów i placówek działa nadal, a ich praca jest zabezpieczona. Do czasu naprawy uszkodzenia system musiał być przełączony na pracę analogową.

ts (KAI) / Monachium


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe