Zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych, wsparcie dla firm energochłonnych. Premier przedstawił "Tarczę Solidarnościową"

Koszt wszystkich instrumentów wsparcia w obszarze energii elektrycznej dla gospodarstw domowych oraz dla przedsiębiorstw energochłonnych przekracza 30 mld zł - oświadczył w czwartek premier Mateusz Morawiecki.
 Zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych, wsparcie dla firm energochłonnych. Premier przedstawił
/ PAP/Rafał Guz

Zamrożenie cen dla gospodarstw domowych

Jak ogłosił wcześniej Morawiecki na konferencji prasowej, rząd wprowadzi w 2023 r. dla gospodarstw domowych zamrożenie cen energii elektrycznej na poziomie z 2022 r. do poziomu zużycia 2000 kWh rocznie. Natomiast firmy energochłonne będą mogły liczyć na dofinansowanie zakupów energii elektrycznej i gazu, co - według szacunków rządu - jeszcze w tym roku ma pochłonąć 5-6 mld zł.

Środki na dodatki węglowe

Z kolei minister klimatu Anna Moskwa poinformowała na konferencji prasowej, że resort otrzymał z ministerstwa finansów środki na dodatki węglowe, i w czwartek lub w piątek przekaże je do wojewodów, którzy następnie przekażą je do gmin, które będą wypłacały dodatki węglowe.

Jak przypomniała, gminy będą miały 30 dni na weryfikację wniosków o dodatki węglowe. Chyba że - podkreśliła - wniosek będzie wymagał dodatkowej weryfikacji, czy na pewno pod jednym adresem jest jedno gospodarstwo domowe. W takim przypadku termin to maksymalnie do 60 dni. (PAP)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe