„Nie chciałbym szperania w książkach historycznych, żeby wprowadzić zmiany granic”. Scholz grozi Polakom w obecności Tuska? [WIDEO]

Przyznaną narodowi ukraińskiemu Nagrodę M100 Media Award odebrał w czwartek wieczorem w Poczdamie Wołodymyr Kliczko. Naród ukraiński uhonorowano za to, że „z heroiczną odwagą i niezłomną wolą od miesięcy broni się przed brutalną inwazją Rosji”. Podczas uroczystości głos zabrał obok Donalda Tuska również kanclerz Olaf Scholz.
Olaf Scholz „Nie chciałbym szperania w książkach historycznych, żeby wprowadzić zmiany granic”. Scholz grozi Polakom w obecności Tuska? [WIDEO]
Olaf Scholz / EPA/BERND VON JUTRCZENKA / POOL Dostawca: PAP/EPA

– Chciałbym powiedzieć, patrząc na Donalda Tuska, jak wielkie znaczenie mają układy, które wynegocjowali Willy Brandt, że jasna i raz na zawsze ustalona jest granica Niemiec i Polski po setkach lat historii. I nie chciałbym, żeby jacyś ludzie szperali w książkach historycznych, żeby wprowadzić rewizjonistyczne zmiany granic.

– mówił kanclerz Scholz.

1 września przedstawiono raport na temat wojennych strat Polski, które Polska poniosła w wyniku barbarzyńskiej inwazji Niemiec we wrześniu 1939 roku. Padła również deklaracja wystąpienia z notą dyplomatyczną do Niemiec, zawierającą żądanie wypłaty reparacji. 

 

Reparacje

Jednym z argumentów, którego Niemcy używają przeciwko temu żądaniu, jest argument o rzekomej „rekompensacie” w postaci ziem, które Polska otrzymała po wojnie, a które wcześniej należały do Niemiec. Argument z gruntu fałszywy, ponieważ Polska otrzymała o wiele mniej terytorium, niż straciła na wschodzie, a została „przesunięta” na mapie decyzją mocarstw po to, by Stalin mógł zająć polskie Kresy.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe