"Spróbuj pajacu, a zatrzymamy się we Francji". Emocje w sieci po dziwnej wypowiedzi Scholza o "rewizji granic"

Przyznaną narodowi ukraińskiemu Nagrodę M100 Media Award odebrał w czwartek wieczorem w Poczdamie Wołodymyr Kliczko. Naród ukraiński uhonorowano za to, że "z heroiczną odwagą i niezłomną wolą od miesięcy broni się przed brutalną inwazją Rosji". Podczas uroczystości głos zabrał obok Donalda Tuska również kanclerz Olaf Scholz.
Olaf Scholz
Olaf Scholz / EPA/HANNIBAL HANSCHKE Dostawca: PAP/EPA

- Chciałbym powiedzieć patrząc na Donalda Tuska, jak wielkie znaczenie mają układy, które wynegocjowali Willy Brandt, że jasna i raz na zawsze ustalona jest granica Niemiec i Polski po setkach lat historii. I nie chciałbym żeby jacyś ludzie szperali w książkach historycznych żeby wprowadzić rewizjonistyczne zmiany granic.

- mówił kanclerz Scholz

 

Reparacje

1 września przedstawiono raport na temat wojennych strat Polski, które Polska poniosła w wyniku barbarzyńskiej inwazji Niemiec we wrześniu 1939 roku. Padła również deklaracja wystąpienia z notą dyplomatyczną do Niemiec, zawierającą żądanie wypłaty reparacji.

Jednym z argumentów, którego Niemcy używają przeciwko temu żądaniu, jest argument o rzekomej "rekompensacie" w postaci ziem, które Polska otrzymała po wojnie, a które wcześniej należały do Niemiec. Argument z gruntu fałszywy, ponieważ Polska otrzymała o wiele mniej terytorium niż straciła na wschodzie, a została "przesunięta" na mapie decyzją mocarstw po to by Stalin mógł zająć polskie Kresy.

 

Komentarze w sieci

Wypowiedź Olafa Scholza w obecności Donalda Tuska wywołała lawinę komentarzy.

- Czy Donald Tusk oficjalnie przestał być już polskim politykiem? Kanclerz Niemiec dziękuje Tuskowi za obronę niemieckiej racji stanu w sprawie reparacji wojennych i przywołuje możliwość rewizji polsko-niemieckich granic. To jest krok za daleko Tuska.

- Rewizja zachodnich granic RP w jednym zdaniu z nazwiskiem @donaldtusk? Przecież to niewiarygodne. 
Powinno przez kwartał nie schodzić z czołówek gazet i portali. A co do @OlafScholz i granic ... Spróbuj pajacu. A zatrzymamy się we Francji.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe