Reuters: prezydent ChRL nie zgodził się na spotkanie z papieżem w Kazachstanie

Przed papieską wizytą w Kazachstanie spekulowano, czy odbędzie się spotkanie Franciszka i prezydenta Xi Jinpinga. Agencja Reuters podała, że nie odbyło się ono z powodu odmowy Chin.
Xi Jinping Reuters: prezydent ChRL nie zgodził się na spotkanie z papieżem w Kazachstanie
Xi Jinping / EPA/FOREIGN MINISTRY OF UZBEKISTAN / HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES Dostawca: PAP/EPA

Watykan powiedział Chinom, że papież Franciszek jest gotów spotkać się z prezydentem Chin Xi Jinpingiem podczas pobytu obu przywódców w stolicy Kazachstanu, ale strona chińska stwierdziła, że nie ma wystarczająco dużo czasu – podaje agencja Reuters powołując się na anonimowe źródło watykańskie.

Nie podano szczegółów, jak i kiedy Watykan zwrócił się do Chin, z którymi prowadzi delikatny dialog na temat statusu Kościoła rzymskokatolickiego w tym kraju. Stolica Apostolska wyraziła „dyspozycyjność”, natomiast strona chińska powiedziała, że „docenia ten gest”, ale że w grafiku Xi nie ma wolnego czasu.

Zarówno papież jak i Xi byli w środę w Nur-Sułtan. Xi przebywał tam z oficjalną wizytą, a Ojciec Święty uczestniczył w Kongresie światowych przywódców religijnych. Spotkanie takie, choćby krótkie miałoby charakter historyczny.

st (KAI) / Rzym


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe