Woda w Odrze. Jest decyzja rządu Brandenburgii

Rząd Brandenburgii zapowiedział konsekwencje w zakresie ochrony polsko-niemieckiej rzeki granicznej po śnięciu ryb w Odrze. – Będziemy musieli na podstawie doświadczeń zweryfikować i dostosować plany ostrzegania i alarmowania na poziomie krajowym i międzynarodowym – powiedział w Poczdamie minister środowiska Axel Vogel.
Ważne Woda w Odrze. Jest decyzja rządu Brandenburgii
Ważne / Odra/Axel Vogel - print screen You Tube

"Obejmuje to na przykład poprawę łańcucha raportowania, tak aby nawet niewielkie przypadki śnięcia były zgłaszane" - mówił w tym tygodniu w parlamencie kraju związkowego Vogel, cytowany przez portal dziennika "Welt".

Parlament Brandenburgii wezwał do silniejszej ochrony Odry. Rząd kraju związkowego powinien dążyć do stworzenia ogólnokrajowego rejestru zrzutów oraz przeglądu wszystkich zrzutów do Odry i jej dopływów - głosi wniosek frakcji SPD, CDU i Zielonych, przyjęty większością głosów w Poczdamie. Konieczne jest również całkowite wyjaśnienie kwestii śnięcia ryb.

"Wysoka zawartość soli"

Od początku sierpnia z polsko-niemieckiej rzeki granicznej wyłowiono tony martwych ryb. Eksperci zakładają, że główną przyczyną jest wysoka zawartość soli w rzece, połączona z niskim stanem wody, wysoką temperaturą i toksycznym gatunkiem glonów.

W odniesieniu do poszukiwania przyczyny katastrofy minister środowiska przestrzegł przed przedwczesnymi ocenami. Ostateczny wynik prac międzynarodowej komisji ekspertów nie jest jeszcze znany i powinien zostać przedstawiony do 30 września.

Minister środowiska Brandenburgii ostrzegł przed transgranicznymi skutkami dla środowiska w związku z nowym polskim programem żeglugowym do 2030 r. "Tutaj nie promuje się już rozbudowy Odry ze względu na ochronę przeciwpowodziową, ale wyraźnie ze względów ekonomicznych" - powiedział.

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe