Ambasador Niemiec zareagował na materiał TVP Info. „Kto chce dobrego sąsiedztwa…”

Takie przedstawienie sprawy i interpretacja są absolutnie błędne. Jest wręcz przeciwnie – komentuje materiał wyemitowany przez TVP Info ambasador Niemiec w Warszawie Thomas Bagger.
Thomas Bagger  Ambasador Niemiec zareagował na materiał TVP Info. „Kto chce dobrego sąsiedztwa…”
Thomas Bagger / fot. YouTube / Darthmouth

W piątek w Poczdamie odbyła się gala M100 Media Award. W tym roku nagroda została przyznana narodowi ukraińskiemu. Podczas uroczystości swoje przemówienie wygłosił m.in. kanclerze Niemiec Olaf Scholz oraz były premier Donald Tusk.– Chciałbym powiedzieć tutaj właśnie, patrząc na Donalda Tuska, jak wielkie znaczenie mają układy, które wynegocjował Willy Brandt, że raz na zawsze ustalona jest granica Polski i Niemiec po setkach lat naszej historii. Nie chciałbym, żeby jacyś ludzie szperali w książkach historycznych, żeby wprowadzić tutaj rewizjonistyczne zmiany granic. To musi być dla nas wszystkich jasne – brzmiał fragment wystąpienia Scholza przedstawiony przez TVP Info.

Ambasador Niemiec zabiera głos

Do całej sprawy odniósł się ambasador Niemiec w Warszawie Thomas Bagger, który stwierdził, że jest wręcz przeciwnie.

„Takie przedstawienie sprawy i interpretacja są absolutnie błędne. Jest wręcz przeciwnie. 15.09., odnosząc się do wojny napastniczej Rosji na Ukrainę, kanclerz po raz kolejny jasno powiedział, że nienaruszalność granic i integralność terytorialna stanowią podstawę ładu międzynarodowego” – napisał dyplomata na Twitterze. „Kto chce dobrego sąsiedztwa, powinien dokładniej słuchać” – napisał Bagger.

„«Traktaty, które Willy Brandt i inni wynegocjowali oraz fakt, że teraz jest jasne i ostatecznie ustalone, że granica między Niemcami i Polską jest tam, gdzie jest, po tych setkach lat historii. I nie chcę, aby jacyś ludzie znowu znaleźli w książkach do historii pretekst do rewizjonistycznych dążeń. Pokój opiera się na tym, że granice są niepodważalne. Musimy być co do tego zgodni» - powiedział kanclerz Niemiec” – dodał ambasador.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe