Prezydent Duda w liście do pielgrzymów: Solidarność od początku odwoływała się do głównej ewangelicznej idei jaką jest miłość bliźniego

– Społeczność członków i sympatyków Solidarności od początku odwoływała się do głównej ewangelicznej idei jaką jest miłość bliźniego, czyli troska o drugiego człowieka bez względu na to kim jest – wyzyskiwanym pracownikiem, któremu trudno utrzymać rodzinę; bezprawnie zwolnionym kolegą z pracy; więźniem politycznym; prześladowanym duchownym; polskim patriotą upominającym się o dobro Rzeczypospolitej lub przedstawicielem innego narodu walczącego o wolność i sprawiedliwe relacje społeczne w swojej ojczyźnie – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników 40. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę.
 Prezydent Duda w liście do pielgrzymów: Solidarność od początku odwoływała się do głównej ewangelicznej idei jaką jest miłość bliźniego
/ fot. Marcin Żegliński - Tygodnik Solidarność

Hasło tegorocznej jubileuszowej pielgrzymki to: „Księże Jerzy – jesteśmy tu, aby wypełnić Twój testament”. Pielgrzymka odbywa się tradycyjnie w trzecią sobotę i niedzielę września, tj. 17–18 września.

Dziś przed uroczystą Mszą Świętą odczytano do zgromadzonych na Jasnej Górze pielgrzymów list prezydenta Andrzeja Dudy.

W imieniu głowy państwa pismo odczytał Jacek Siewiera, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

– Społeczność członków i sympatyków Solidarności od początku odwoływała się do głównej ewangelicznej idei jaką jest miłość bliźniego, czyli troska o drugiego człowieka bez względu na to kim jest – wyzyskiwanym pracownikiem, któremu trudno utrzymać rodzinę; bezprawnie zwolnionym kolegą z pracy; więźniem politycznym; prześladowanym duchownym; polskim patriotą upominającym się o dobro Rzeczypospolitej lub przedstawicielem innego narodu walczącego o wolność i sprawiedliwe relacje społeczne w swojej ojczyźnie – napisał Prezydent RP.

Andrzej Duda podkreślił, że Solidarność to nie tylko "odruch sumienia", ale też słowa i czyny, które czasem kosztują.

– Rozumiał to i do ostatnich chwil życia akceptował inicjator tegorocznej Pielgrzymki, patron Solidarności bł. kapłan męczennik Jerzy Popiełuszko. Mówił on, że zasadniczą sprawą przy wyzwoleniu człowieka i narodu jest przezwyciężenie lęku. Wyzbycie się przekonania o własnej bezsilności jest warunkiem zwycięstwa nad złem, nad każdym fałszem, nieuczciwością i agresją – wskazał Prezydent.

Prezydent Duda przypomniał także o Posłaniu do ludzi pracy Europy Wschodniej wystosowanym przez uczestników I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność" w 1981 roku, odwadze w czasie stanu wojennego i przy schyłku PRL-u, a także o dzisiejszym wsparciu, jakiego związkowcy z "S" udzielają obywatelom Ukrainy.

– Im więcej praktycznych, konkretnych wyrazów międzyludzkiej Solidarności, tym lepsze staje się życie każdego z nas. Życząc zdrowia, błogosławionych owoców dzisiejszego spotkania na Jasnej Górze oraz wszelkiego dobra w życiu zawodowym i rodzinnym jeszcze raz przesyłam państwu gorące pozdrowienia i wyrazy szacunku – zakończył Prezydent.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe