Premier Morawiecki w liście do pielgrzymów: Pielgrzymki Ludzi Pracy ratowały nas przed mrokiem komunistycznej nocy

– Nie będzie przesadą stwierdzenie, że te Pielgrzymki ratowały nas przed mrokiem komunistycznej nocy, jaka chciała ponownie spowić Polskę po wprowadzeniu stanu wojennego. Ich uczestnicy nigdy na to się nie zgodzili – podkreślił premier Morawiecki w liście do uczestników 40. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę.
 Premier Morawiecki w liście do pielgrzymów: Pielgrzymki Ludzi Pracy ratowały nas przed mrokiem komunistycznej nocy
/ fot. Marcin Żegliński - Tygodnik Solidarność

W niedzielę 18 września Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg odczytała w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego list skierowany do uczestników 40. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę.

– Nie będzie przesadą stwierdzenie, że te Pielgrzymki ratowały nas przed mrokiem komunistycznej nocy, jaka chciała ponownie spowić Polskę po wprowadzeniu stanu wojennego. Ich uczestnicy nigdy na to się nie zgodzili. Solidarnie podtrzymywali ducha wolności, który tak silnie dał o sobie znać podczas pierwszej podróży Jana Pawła II do Ojczyzny, a potem w okresie polskiego Sierpnia – podkreślił w liście premier Morawiecki, po czym przypomniał hasło tegorocznej Pielgrzymki: „Księże Jerzy – jesteśmy tu, aby wypełnić Twój testament”.

– To bardzo zobowiązujące słowa, które przynaglają do postawienia pytania: jaki jest ten testament? Pozwólcie państwo, że mierząc się z tym wyzwaniem przywołam słowa, które zapadły w mojej pamięci: mamy wypowiadać prawdę, gdy inni milczą; wyrażać miłość i szacunek, gdy inni sieją nienawiść; zamilknąć, gdy inni mówią; modlić się, gdy inni przeklinają; pomóc, gdy inni nie chcą tego czynić; przebaczać, gdy inni tego nie potrafią; cieszyć się życiem, gdy inni je lekceważą. Tę naukę ks. Jerzego zapamiętam do końca życia. Jestem głęboko przekonany, że wypełnia ona warunki duchowego testamentu patrona Solidarności, a zarazem stanowi rozwinięcie słynnego i zapewne przez wszystkich pamiętanego wezwania: Zło dobrem zwyciężaj – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

– Wierzę, że ta Pielgrzymka będzie dla państwa umocnieniem we wszystkich podejmowanych wysiłkach i źródłem nadziei na kolejny rok – zakończył Premier.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe