Ukraińska kontrofensywa. Niepokojący poufny raport NATO

Zdaniem NATO Rosja nie zmieni scenariusza swoich działań i nadal będzie dążyła do zajęcia regionu donieckiego pomimo strat na wielu polach.
Ochotniczy oddział Czeczenów walczący po stronie ukraińskiej Ukraińska kontrofensywa. Niepokojący poufny raport NATO
Ochotniczy oddział Czeczenów walczący po stronie ukraińskiej / EPA/ROMAN PILIPEY Dostawca: PAP/EPA

O szczegółach informuje Business Insider, który przedstawia poufny raport w tej sprawie. Wojskom ukraińskim udało się w ostatnich tygodniach odbić część ziem zdobytych przez Rosjan. W dokumencie napisano, że pomimo sukcesów nie warto spodziewać się szybkiego zakończenia wojny, ponieważ Rosjanie nie odpuszczą.

– Siły ukraińskie odepchnęły siły rosyjskie na wschodzie i wywierają na nie również presję na południu, ale wojna jest daleka od zakończenia – przekazano w raporcie.

Rosjanie nie odpuszczą

Jak dodaje NATO, Rosjanie skoncentrują się na dalszym prowadzeniu ofensywy w Donbasie, niszcząc wszystko, co napotkają na swej drodze. To z pewnością bardzo niepokojący scenariusz. 

– Wojska rosyjskie i ukraińskie nie wycofują się ze swoich celów militarnych i politycznych. Ale jest mało prawdopodobne, aby jedna ze stron odniosła decydujące zwycięstwo – dodano w dokumencie.

Ukraińska agencja Unian informowała niedawno, że Władimir Putin planował przejąć cały obwód doniecki do 15 września. Tak się jednak nie stało i Ukrainie szczęśliwie udało się utrzymać kontrolę nad 45 proc. regionu donieckiego.

W kwestii możliwości zakończenia wojny głos zabrał szef Sojuszu Jens Stoltenberg, który uznał, że kontrofensywa Ukraińców była wyjątkowo skuteczna. To jednak o niczym nie przesądza. 

– Oczywiście fakt, że ukraińskie siły zbrojne były w stanie odzyskać terytorium i uderzyć na linie rosyjskie jest niezwykle zachęcający. Jednocześnie musimy zrozumieć, że to nie jest początek końca wojny, musimy być gotowi na długą podróż – mówił szef NATO.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe