W Homlu na Białorusi "z okazji 17 września" zorganizowano "rekonstrukcję aresztowania białopolaka" [WIDEO]

17 września 1939 r. Związek Sowiecki zbrojnie zaatakował Polskę. W taki sposób Stalin wywiązał się z sierpniowego porozumienia z Hitlerem (pakt Ribbentrop-Mołotow). Przewidywało ono wspólną agresję na Rzeczpospolitą, podział jej terenów i docelowo likwidację państwa polskiego. Data ta jest dla Polski wyjątkowo tragiczna.
Rekonstrukcja  W Homlu na Białorusi
Rekonstrukcja / Twitter / Tadeusz Giczan

Tymczasem na Białorusi 17 września obchodzi się święto upamiętniające zjednoczenie Zachodniej Białorusi z Białoruską SRR po inwazji ZSRR na Polskę w 1939. Na mocy dekretu Łukaszenki 17 września na Białorusi obchodzony jest jako Dzień Jedności Narodowej.

 

"Rekonstrukcja aresztowania białopolaka"

W białoruskim mieście Homel przeprowadzono rekonstrukcję "wyzwolenia zachodniobiałoruskiego miasta w 1939 roku". Nagranie na Twitterze opublikował niezależny białoruski dziennikarz Tadeusz Giczan. Na filmie nie zabrakło burzliwej gry aktorskiej. Widać na nim, jak dokonuje się aresztowania "białopolaka", a następnie zrzuca z balkonu portret Piłsudskiego oraz polską flagę. Na koniec zostaje ona zastąpiona radziecką. 

- W białoruskim Homlu z okazji nowego święta 17 września przeprowadzono rekonstrukcję "wyzwolenia zachodniobiałoruskiego miasta w 1939 roku". Enkawudziści biorą do niewoli "białopolaka", zrzucają z balkonu portret Piłsudskiego i polską flagę i zastępują ją radziecką. AD 2022 - czytamy na Twitterze.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe