Zmarł Zdzisław Dudek z FSM Bielsko-Biała

19 września zmarł Zdzisław Dudek, działacz „Solidarności” Fabryki Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej. Miał 71 lat.
 Zmarł Zdzisław Dudek z FSM Bielsko-Biała
/ NSZZ "S" Region Podbeskidzie

Zdzisław Dudek był jednym ze współorganizatorów solidarnościowego strajku w Fabryce Samochodów Małolitrażowych Zakład nr 1 w Bielsku-Białej w dniu 29 sierpnia 1980 r., a później współzałożycielem „Solidarności” w tym zakładzie. W latach 1980-81 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ „S” FSM Zakład nr 1 i Służb Centralnych.

W latach 1982-1983 był jednym z drukarzy podziemnego „Informatora FSM” i innych biuletynów podziemnej „Solidarności” Regionu Podbeskidzie oraz kolporterem podziemnych biuletynów i innych wydawnictw na terenie zakładu pracy, wielokrotnie zatrzymywany przez SB.

W latach 1984-1989 był uczestnikiem Duszpasterstwa Ludzi Pracy przy parafii św. Mikołaja w Bielsku-Białej. Od 2016 r. działał w Stowarzyszeniu „Podbeskidzie Wspólna Pamięć”.

Za swą działalność w 2018 roku otrzymał status Działacza Opozycji Antykomunistycznej, a w sierpniu 2022 r. – niespełna miesiąc przed śmiercią – został odznaczony Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości, nadanym mu przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe