Sukcesy polskiego sportu i mecenat państwa

Sukcesy polskiego sportu i mecenat państwa

Wielki sukcesy polskich sportowców – szczególnie w ostatnich pięciu dniach – wynikają w dużej mierze z systemowej pomocy państwa polskiego, które w ostatnich sześciu-siedmiu latach przestało skąpić na sport wyczynowy, tylko przeciwnie : szeroko otworzyło kiesę dla sportu zarówno dzieci i młodzieży, jak i wyczynowego. Olbrzymia tu rola spółek Skarbu Państwa, działających według pewnego planu i dzielących między siebie poszczególne dyscypliny.

A tak konkretnie. Idący jak burza po swój trzeci tytuł indywidualnego mistrza świata na żużlu Bartosz Zmarzlik ma potężnego własnego sponsora Orlen, zaś żużlowa reprezentacja Polski ,którą najpierw od wiosny 2019 roku sponsorował Anwil (a więc spółka-córka Orlenu - coś wiem o tym...) po pewnym czasie płynnie przeszła pod skrzydła spółki-matki. Drugi z naszych żużlowców, były wicemistrz świata Patryk Dudek ma wielką szansę na wywalczenie brązowego medalu indywidualnych mistrzostw globu, co by oznaczało, że bodaj trzeci raz w historii (1973, 2010) dwóch Polaków stanie na podium generalnej klasyfikacji IMŚ. Zresztą dwóch Polaków zapewne stanie także na podium Speedway Euro Championship (SEC) czyli Mistrzostw Europy.

Tenże Orlen jest od lat sponsorem strategicznym polskich siatkarzy, którzy w tę niedzielę zdobyli swój piąty medal mistrzostw świata – tym razem srebrny (mają trzy złote i dwa srebrne właśnie, co daje im czwarte miejsce w klasyfikacji wszechczasów, a właściwie trzecie, bo Związek Sowiecki szczęśliwie już nie istnieje. Olbrzymia większość zespołu mistrzów świata z 2018 roku i wicemistrzów z 2022  gra w najlepszej, według wielu ekspertów , męskiej lidze świata -z kolei jej sponsorem strategicznym (a także tytularnym, w kontekście ligi żeńskiej oraz drugiej klasy rozgrywkowej) jest inna Spółka Skarbu Państwa – Tauron.

Triumfatorka drugiego w tym roku Wielkiego Szlema – US Open Iga Światek (w karierze wygrała ich w sumie trzy) – pierwsza Polka w historii, która wygrała otwarte tenisowe mistrzostwa Stanów Zjednoczonych (Jadwiga Jędrzejowska przed II wojną światowa była w finale) ma też własnego sponsora w postaci spółki Skarbu Państwa – jest nią PZU. Nie wspomnę w tym miejscu, że Polski Związek Tenisowy, który wspiera szkolenie młodzieży i opiekuje się tenisową reprezentacją, w której gra m.in. Iga Światek, a która też osiągnęła w tym roku wielki sukces w postaci awansu do pierwszej „ósemki” kobiecych mistrzostw świata (finał w listopadzie) ma również sponsorów państwowych.

Dopiero co nasi koszykarze sprawili największą sensację na mistrzostwach Europy awansując, po raz pierwszy od ponad pół wieku (sic!) do półfinałów po wyeliminowaniu mistrza Europy - Słowenii. Ich sponsorem od lat jest z kolei inna państwowa firma – Energa.

Ciesząc się z polskich medali i „Mazurków Dąbrowskiego” pamiętajmy, że odbywa się to także dzięki systematycznej i naprawdę olbrzymiej pomocy polskiego państwa, które słusznie uznało, że sport łączy wspólnotę narodową i jest promocją Polski w świecie.

Tekst ukazał się na portalu niezalezna.pl (16.09.2022


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe