"Śmierć ciemiężcy". Szokujący wpis Środy nt. zmarłej królowej Elżbiety II

Kontrowersyjna feministka i filozof prof. Magdalena Środa znów zaskoczyła, publikując wpis nt. Elżbiety II, w którym określiła brytyjską królową "ciemiężcą".
Magdalena Środa
Magdalena Środa / fot. Radosław Cetra - Wikipedia CC BY-SA 3.0

Śmierć królowej Elżbiety II

8 września zmarła królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta II. Okres jej panowania jest datowany od 6 lutego 1952 roku. Była najdłuższej panującym monarchą w historii Wielkiej Brytanii, a jej śmierć poruszyła ludzi na całym świecie.

Królowa zmarła spokojnie w Balmoral dziś po południu. Król i Królowa Małżonka pozostaną dziś wieczorem w Balmoral, a jutro wrócą do Londynu 

– poinformował profil rodziny królewskiej na Twitterze.

Była ucieleśnieniem stałości w szaleńczo zmieniającym się świecie. Umierali nasi dziadkowie i rodzice, rodziły nam się dzieci i wnuki, a Królowa trwała niezmiennie, jakby poza czasem, z wieczną torebką, której zawartości nie potrafiliśmy zgadnąć. Jak damy sobie teraz radę z życiem, wiedząc, że nie ma już tej małej staruszki z laską, otoczonej – za samo swoje istnienie – szacunkiem miliardów ludzi i tłumem krótkonogich piesków corgi?

– pisał Paweł Jędrzejewski w poruszającym felietonie nt. królowej.

Czytaj więcej: [Tylko u nas] Paweł Jędrzejewski: Pogrzeb Elżbiety II – smutek skończonej baśni

Szokujący wpis Magdaleny Środy

Tymczasem okazuje się, że nie każdy jest w stanie uszanować postać taką jak królowa Elżbieta II, nawet pomimo jej śmierci. Prof. Magdalena Środa nazwała ją "ciemiężcą".

Rozumiem poruszenie w Wielkiej Brytanii z powodu śmierci królowej, w końcu monarchia na królowej nieźle w ostatnich latach zarabiała (turystyka) ale też - przede wszystkim - monarchia i jej wielosetletnie łupiestwo tudzież podboje, piractwo, niewolnictwo, eksterminacje, aneksje osadziły ten kraj na wyspie wielkiego dobrobytu. Jakoś przez ten zachwyt nad tradycją i smutek z powodu śmierci ciemiężcy nie przebija się świadomość historii kolonializmu, imperializmu, cierpienia i śmierci milionów....

– napisała Środa na Facebooku.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe