Bunt wobec Watykanu? Belgijscy biskupi zatwierdzili liturgię błogosławienia par LGBT

Jak podaje portal Nederlands Dagblad, "biskupi Flandrii otwierają drzwi do błogosławienia par homoseksualnych". Dziś flandryjski Kościół opublikować miał liturgię błogosławieństwa wobec par jednopłciowych.
zdjęcie poglądowe Bunt wobec Watykanu? Belgijscy biskupi zatwierdzili liturgię błogosławienia par LGBT
zdjęcie poglądowe / pixabay.com/alllessandro

"Według kardynała Jozefa de Kesel i innych biskupów flamandzkich pary homoseksualne "często proszą podczas spotkań duszpasterskich o chwilę modlitwy, by prosić Boga, aby pobłogosławił i utrwalił to zobowiązanie miłości i wierności'" - czytamy w informacjach przekazanych przez Nederlands Dagblad.

Choć istnieje zastrzeżenie, że ów akt błogosławieństwa nie jest tożsamy z sakramentem małżeństwa, to według opinii medium, publikacja tego typu "liturgii" jest daniem wyraźnego "zielonego światła na błogosławieństwo kościelne".

Przypomnijmy, że w 2021 roku Watykan wyraźnie zakazał błogosławienia par jednopłciowych, argumentując to w ten sposób, że choć Kościół wzywa do traktowania osób LGBT z należnym szacunkiem, to jednak oczekuje od tych swoich członków, którzy mają skłonności homoseksualne, przyjmowania i poszanowania nauki Kościoła w tym względzie.

"Według rzecznika Geerta de Kerpel z archidiecezji Mechelen-Bruksela, ustanowienie punktu kontaktowego i tekst ewentualnego momentu modlitwy nie zostały wcześniej przekazane Watykanowi" - informuje portal.

Obrzęd miałby zawierać modlitwy i czytania biblijne, a przykładowy kształt takiej "liturgii" biskupi flamandzcy rozpowszechniają od dziś w ramach tzw. punktu kontaktowego ds. homoseksualizmu powołanego w belgijskim Kościele w obrębie departamentu zajmującego się duszpasterstwem rodzin. Według dokumentu akt ten miałby charakter "deklaracji obu zaangażowanych stron", w którym "wspólnie wyrażają przed Bogiem, jak się angażują". "Deklarują Bogu, że „chcą być dla siebie nawzajem we wszystkich okolicznościach życia” i modlą się o „siłę, by być sobie wiernymi i pogłębiać wzajemne zaangażowanie"" - czytamy.

Koordynator punktu kontaktowego ds. homoseksualizmu i wiary we flamandzkim Kościele katolickim, Willy Bombeek, podkreślać ma, że ""błogosławieństwo" na koniec liturgii ma wyraźnie na celu błogosławieństwo dla pary homoseksualnej" - pisze Nederlands Dagblad.

Jak podaje portal, biskupi twierdzą, że osoby o skłonnościach homoseksualnych, które, zgodnie z nauczaniem Kościoła, zdecydują się żyć w czystości "zasługują według biskupów na "nasze uznanie i wsparcie"". Jednak o osobach, które "zdecydują się przejść przez życie w związku miłosnym" biskupi twierdzić mają, iż zasługują na uznanie i wsparcie tak samo, „ponieważ nawet ten związek, choć nie ślub kościelny, może być źródłem pokoju i wspólnego szczęścia dla zaangażowanych”.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe