Nowy Jork: Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Brazylii Jairem Bolsonaro. Podpisano dwie umowy

Prezydent Andrzej Duda, który składa wizytę w USA w związku z odbywającym się w Nowym Jorku Zgromadzeniem Ogólnym ONZ, rozmawia także w formie spotkań bilateralnych ze światowymi przywódcami.
 Nowy Jork: Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Brazylii Jairem Bolsonaro. Podpisano dwie umowy
/ Jakub Szymczuk - KPRP

We wtorek Prezydent RP spotkał się z Królem Jordanii Abdullahem II. Przywódcy rozmawiali o wojnie na Ukrainie, niepokojach na Bliskim Wschodzie i kryzysie żywnościowym.

– Omawialiśmy tematy związane z napaścią Rosji na Ukrainę, także z bliskowschodniego punktu widzenia – mówił później Prezydent na briefingu dla mediów, dodając, że tematem rozmowy były także rosyjskie wpływy w Syrii. 

Spotkanie Duda-Bolsonaro

Następnie Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z Prezydentem Brazylii Jairem Bolsonaro. W trakcie spotkania podpisano umowę ws. eliminowania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu oraz zapobieganiu uchylania się i unikania opodatkowania, a także umowę o wymianie i wzajemnej ochronie informacji niejawnych.

– Mam nadzieję, że będzie to także impuls do dalszej współpracy gospodarczej między Polską a Brazylią

– skomentował później Prezydent RP. 

Podkreślił, że oprócz kwestii dwustronnych, wiele miejsca w rozmowie poświęcono wojnie na Ukrainie.

– Akcentowałem konieczność przestrzegania prawa międzynarodowego, konieczność odzyskania przez Ukrainę kontroli nad swoimi uznanymi międzynarodowo granicami

– poinformował Andrzej Duda.

Andrzejowi Dudzie towarzyszyli w delegacji m.in. Minister Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau, Stały Przedstawiciel RP przy ONZ Krzysztof Szczerski oraz prezydenccy ministrowie Małgorzata Paprocka i Jakub Kumoch.

Wojna na Ukrainie w globalnym wymiarze

Ponadto Prezydent RP rozmawiał dziś z Sekretarzem Generalnym ONZ Antonio Guterresem, Prezesem Banku Światowego Davidem Malpassem oraz Przewodniczącym ZO ONZ Csabą Körösim.

Jak zapowiadał Szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch, zarówno wystąpienie Andrzeja Dudy na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, jak i jego spotkania będą skupione na sprawach związanych z wojną na Ukrainie i przede wszystkim jej globalnym wymiarem.

– Wybrano przede wszystkim państwa pozaeuropejskie, z którymi trzeba rozmawiać nt. trwającego kryzysu na Ukrainie

– mówił prezydencki minister. Zwrócił przy tym uwagę, że podczas niedawnej rozmowy z Prezydentem USA Joe Bidenem liderzy zachodu zgodzili się, że za mało rozmawia się z państwami pozaeuropejskimi.

– Trzeba się spotykać, trzeba tłumaczyć nasze stanowisko, bo tylko wtedy możemy liczyć na pełną solidarność w obliczu tego, co się dzieje

– dodał.

W Nowym Jorku Prezydent Andrzej Duda będzie także uczestniczył w szczycie na temat bezpieczeństwa żywnościowego organizowanym przez USA, UE oraz Unię Afrykańską i Hiszpanię.

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe