Video mapping na fasadzie bazyliki św. Piotra

- Jakie jest oblicze Kościoła: papież, skandale czy zaangażowanie społeczne, które realizuje? – pytał kard. Mauro Gambetti, prezentując dziś pierwszy video mapping na fasadzie bazyliki św. Piotra w Watykanie. Będzie on wyświetlany codziennie od 2 do 16 października przez dwie godziny począwszy od 21.00 i poświęcony życiu św. Piotra.
Plac św. Piotra Video mapping na fasadzie bazyliki św. Piotra
Plac św. Piotra / pixabay.com

Archiprezbiter bazyliki watykańskiej przypomniał, że zbliża się Rok Jubileuszowy 2025, gdy do Rzymu przyjedzie ponad 30 mln pielgrzymów z całego świata. – Wyobrażamy sobie, że będą chcieli przejść przez Drzwi Święte. Ważne jest, aby widzieli macierzyńskie oblicze Kościoła, który przyjmuje wszystkich i umie skierować do każdego autorytatywne słowo. Chcemy usunąć kurz z lustra i pokazać obraz Kościoła pierwotnego, zbudowanego na Piotrze, na jego wyznaniu wiary w Jezusa Chrystusa, Syna Boga żywego – wyjaśnił kard. Gambetti.

Wskazał, że video mapping przedstawi „postać Szymona Piotra, jego ludzkie losy i powołanie, jego duchowość, jego posługę, aby każdy mógł się zastanowić, odczytać swój obraz: być żywym kamieniem, który przyczynia się do budowania Kościoła i stać się jego głosem”

Video mapping o św. Piotrze będzie pierwszą z cyklu inicjatyw duszpasterskich bazyliki pod hasłem „Sztuka i wiara”. Inauguruje również – w formie artystycznej – ścieżkę duszpasterskiego towarzyszenia zwiedzaniu bazyliki i pielgrzymce do grobu św. Piotra. W dziele tym współpracują: kapituła bazyliki, tamtejsza parafia św. Piotra, Fabryka św. Piotra (administracja bazyliki) i fundacja „Fratelli tutti”. 

Od 25 października odbywać się będą również spotkania rozpoczynające się od Lectio Petri – wykładu kard. Gianfranco Ravasiego o św. Piotrze. Od grudnia do uroczystości świętych Piotra i Pawła w czerwcu można będzie wziąć udział w „duchowych trasach”, obejmujących miejsca związane ze św. Piotrem. Proponowana też będzie Via Petri – Droga św. Piotra, której 12 stacji pomoże w rozważaniu losów Apostoła i modlitwie wraz z nim.

pb (KAI/SIR) / Watykan


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe