Przemówienie Władimira Putina. Rosja ogłosiła częściową mobilizację

– Celem Zachodu jest osłabienie, podzielenie i zniszczenie Rosji: mówią wprost, że 1991 był w stanie podzielić ZSRR, a teraz nadszedł czas na Rosję – powiedział w środę rano Władimir Putin wygłaszając orędzie do narodu. Poinformował, że podpisano dekret o częściowej mobilizacji wojskowej, a działania mobilizacyjne rozpoczną się dzisiaj
 Przemówienie Władimira Putina. Rosja ogłosiła częściową mobilizację
/ PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

Do przemówienia miało dojść we wtorek, ale...

Przypomnijmy: Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow we wtorek przekazał, że wieczorem Władimir Putin ma wygłosić orędzie do narodu. Eksperci spekulowali, że prezydent Rosji może ogłosić zarządzenie pełnej mobilizacji wojska kraju.

Do przemówienia jednak nie doszło. Tuż przed godziną 20-tą (czasu polskiego) Russia Today usunęło informacje mówiące o tym, że przemówienie Putina odbędzie się o 20:00 (czasu moskiewskiego) czyli 19.00 czasu polskiego. Nie wiadomo było, o której – i czy w ogóle – rozpocznie się przemówienie prezydenta Rosji.

Koło godziny 21:30 rosyjskie źródła poinformowały, że zapowiadane we wtorek przez rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa przemówienie prezydenta Rosji Władimira Putina zostało przełożone na środę.

Trwa orędzie do narodu Putina. Prezydent Rosji zapowiada częściową mobilizację

8:10: Celem Zachodu jest osłabienie, podzielenie i zniszczenie Rosji: mówią wprost, że 1991 był w stanie podzielić ZSRR, a teraz nadszedł czas na Rosję – powiedział Władimir Putin. Przekazał, że Rosja została poproszona o poparcie referendów.

– Zrobimy wszystko, aby zapewnić bezpieczne przeprowadzenie referendów – podkreślił.

8:12: Rządowi i Ministerstwu Obrony polecono jak najszybsze ustalenie statusu prawnego ochotników i bojówek Donbasu. Powinien on być taki sam jak zwykłego rosyjskiego personelu wojskowego. Cele operacji specjalnej pozostają niezmienione – wskazał Putin.

8:15: Podpisano dekret o częściowej mobilizacji, działania mobilizacyjne rozpoczną się dzisiaj. Dekret przewiduje dodatkowe środki służące realizacji nakazu obronnego państwa. Powołani będą musieli przejść szkolenie wojskowe. Zgodnie z dekretem służbie wojskowej będą podlegać tylko ci obywatele, którzy znajdują się w rezerwie, a przede wszystkim ci, którzy służyli w siłach zbrojnych, posiadają określone specjalizacje wojskowe i odpowiednie doświadczenie – poinformował rosyjski przywódca. Tłumaczył, że częściowa mobilizacja została zastosowana "w celu ochrony Rosji, jej suwerenności, integralności terytorialnej i zapewnienia bezpieczeństwa narodu rosyjskiego".

8:16: Zachód uczynił z totalnej rusofobii swoją broń i od dziesięcioleci pielęgnuje nienawiść do Rosji. Uczynili swoją bronią totalną rusofobię, w tym przez dziesięciolecia celowo kultywując nienawiść do Rosji, przede wszystkim na Ukrainie, dla której przygotowywali los antyrosyjskiego przyczółka – mówił Putin.

8:17: Polityka zastraszania i terroru kijowskiego reżimu przybiera coraz straszniejsze i bardziej barbarzyńskie formy (...) Zachód bezpośrednio polecił Kijowowi zerwanie wszystkich porozumień z Rosją osiągniętych podczas negocjacji – oznajmił prezydent Rosji. Dodał, że Rosja poprze decyzje mieszkańców Donbasu, Zaporoża i Chersonia.

8:20: Obywatele Federacji Rosyjskiej wezwani do służby wojskowej podczas mobilizacji otrzymają status kontrahenta i wszelkie wpłaty – wskazał Putin.

8:22: Ci, którzy prowadzą szantaż nuklearny przeciwko Rosji, że róża wiatrów może zwrócić się w ich kierunku – zaznaczył. Podkreślił, że jeśli integralność terytorialna Rosji będzie zagrożona, zostaną użyte "wszelkie dostępne środki". 

8:23: Rząd Federacji Rosyjskiej musi natychmiast rozwiązać problem finansowego wsparcia przemysłu obronnego w celu zwiększenia produkcji broni  – oznajmił Putin. Poinformował, że kontrakty na służbę wojskową trwają do końca częściowej mobilizacji, z wyjątkiem przypadków zwolnienia z wojska.

8:25: W okresie częściowej mobilizacji możliwe jest zwolnienie ze służby wojskowej ze względu na wiek, stan zdrowia oraz wyrok sądu – dodał.

8:26: Gubernatorom wszystkich rosyjskich regionów polecono zapewnić wezwanie do mobilizacji w „ilościach i terminie” określonym przez Ministerstwo Obrony – wskazał.

8:28: Zrobimy wszystko, aby zapewnić bezpieczne środowisko do przeprowadzania referendów, aby mieszkańcy mogli wyrazić swoją wolę. Historyczne ziemie Noworosji nie chcą być pod jarzmem kijowskiego reżimu – podkreślił Putin i zakończył swoje wystąpienie słowami "wierzę w wasze wsparcie".

Zakończyło się przemówienie prezydenta Rosji.

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe