Przemówienie Władimira Putina. Rosja ogłosiła częściową mobilizację

– Celem Zachodu jest osłabienie, podzielenie i zniszczenie Rosji: mówią wprost, że 1991 był w stanie podzielić ZSRR, a teraz nadszedł czas na Rosję – powiedział w środę rano Władimir Putin wygłaszając orędzie do narodu. Poinformował, że podpisano dekret o częściowej mobilizacji wojskowej, a działania mobilizacyjne rozpoczną się dzisiaj
 Przemówienie Władimira Putina. Rosja ogłosiła częściową mobilizację
/ PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

Do przemówienia miało dojść we wtorek, ale...

Przypomnijmy: Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow we wtorek przekazał, że wieczorem Władimir Putin ma wygłosić orędzie do narodu. Eksperci spekulowali, że prezydent Rosji może ogłosić zarządzenie pełnej mobilizacji wojska kraju.

Do przemówienia jednak nie doszło. Tuż przed godziną 20-tą (czasu polskiego) Russia Today usunęło informacje mówiące o tym, że przemówienie Putina odbędzie się o 20:00 (czasu moskiewskiego) czyli 19.00 czasu polskiego. Nie wiadomo było, o której – i czy w ogóle – rozpocznie się przemówienie prezydenta Rosji.

Koło godziny 21:30 rosyjskie źródła poinformowały, że zapowiadane we wtorek przez rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa przemówienie prezydenta Rosji Władimira Putina zostało przełożone na środę.

Trwa orędzie do narodu Putina. Prezydent Rosji zapowiada częściową mobilizację

8:10: Celem Zachodu jest osłabienie, podzielenie i zniszczenie Rosji: mówią wprost, że 1991 był w stanie podzielić ZSRR, a teraz nadszedł czas na Rosję – powiedział Władimir Putin. Przekazał, że Rosja została poproszona o poparcie referendów.

– Zrobimy wszystko, aby zapewnić bezpieczne przeprowadzenie referendów – podkreślił.

8:12: Rządowi i Ministerstwu Obrony polecono jak najszybsze ustalenie statusu prawnego ochotników i bojówek Donbasu. Powinien on być taki sam jak zwykłego rosyjskiego personelu wojskowego. Cele operacji specjalnej pozostają niezmienione – wskazał Putin.

8:15: Podpisano dekret o częściowej mobilizacji, działania mobilizacyjne rozpoczną się dzisiaj. Dekret przewiduje dodatkowe środki służące realizacji nakazu obronnego państwa. Powołani będą musieli przejść szkolenie wojskowe. Zgodnie z dekretem służbie wojskowej będą podlegać tylko ci obywatele, którzy znajdują się w rezerwie, a przede wszystkim ci, którzy służyli w siłach zbrojnych, posiadają określone specjalizacje wojskowe i odpowiednie doświadczenie – poinformował rosyjski przywódca. Tłumaczył, że częściowa mobilizacja została zastosowana "w celu ochrony Rosji, jej suwerenności, integralności terytorialnej i zapewnienia bezpieczeństwa narodu rosyjskiego".

8:16: Zachód uczynił z totalnej rusofobii swoją broń i od dziesięcioleci pielęgnuje nienawiść do Rosji. Uczynili swoją bronią totalną rusofobię, w tym przez dziesięciolecia celowo kultywując nienawiść do Rosji, przede wszystkim na Ukrainie, dla której przygotowywali los antyrosyjskiego przyczółka – mówił Putin.

8:17: Polityka zastraszania i terroru kijowskiego reżimu przybiera coraz straszniejsze i bardziej barbarzyńskie formy (...) Zachód bezpośrednio polecił Kijowowi zerwanie wszystkich porozumień z Rosją osiągniętych podczas negocjacji – oznajmił prezydent Rosji. Dodał, że Rosja poprze decyzje mieszkańców Donbasu, Zaporoża i Chersonia.

8:20: Obywatele Federacji Rosyjskiej wezwani do służby wojskowej podczas mobilizacji otrzymają status kontrahenta i wszelkie wpłaty – wskazał Putin.

8:22: Ci, którzy prowadzą szantaż nuklearny przeciwko Rosji, że róża wiatrów może zwrócić się w ich kierunku – zaznaczył. Podkreślił, że jeśli integralność terytorialna Rosji będzie zagrożona, zostaną użyte "wszelkie dostępne środki". 

8:23: Rząd Federacji Rosyjskiej musi natychmiast rozwiązać problem finansowego wsparcia przemysłu obronnego w celu zwiększenia produkcji broni  – oznajmił Putin. Poinformował, że kontrakty na służbę wojskową trwają do końca częściowej mobilizacji, z wyjątkiem przypadków zwolnienia z wojska.

8:25: W okresie częściowej mobilizacji możliwe jest zwolnienie ze służby wojskowej ze względu na wiek, stan zdrowia oraz wyrok sądu – dodał.

8:26: Gubernatorom wszystkich rosyjskich regionów polecono zapewnić wezwanie do mobilizacji w „ilościach i terminie” określonym przez Ministerstwo Obrony – wskazał.

8:28: Zrobimy wszystko, aby zapewnić bezpieczne środowisko do przeprowadzania referendów, aby mieszkańcy mogli wyrazić swoją wolę. Historyczne ziemie Noworosji nie chcą być pod jarzmem kijowskiego reżimu – podkreślił Putin i zakończył swoje wystąpienie słowami "wierzę w wasze wsparcie".

Zakończyło się przemówienie prezydenta Rosji.

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Kościół greckokatolicki w Polsce zrezygnuje z kalendarza juliańskiego Wiadomości
Kościół greckokatolicki w Polsce zrezygnuje z kalendarza juliańskiego

Eparchie kościoła greckokatolickiego w Polsce: przemysko-warszawska, wrocławsko-koszalińska i olsztyńsko-gdańska, podobnie jak cerkiew grekokatolicka w Ukrainie rezygnują z używania kalendarza juliańskiego. Poinformowano, że zmiany wejdą w życie od 1 września 2023 tj. od rozpoczęcia nowego roku liturgicznego w obrządku tego kościoła.

Znana influencerka Mama Ginekolog przyjmowała pacjentów poza kolejnością? NFZ reaguje Wiadomości
Znana influencerka Mama Ginekolog przyjmowała pacjentów poza kolejnością? NFZ reaguje

Popularna influencerka Mama Ginekolog stwierdziła w jednym z nagrań w mediach społecznościowych, że w swoim gabinecie regularnie przyjmuje znajome kobiety poza kolejnością. Teraz Narodowy Fundusz Zdrowia żąda wyjaśnień.

Jest decyzja gruzińskiego sądu ws. byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego Wiadomości
Jest decyzja gruzińskiego sądu ws. byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego

Sąd w Tbilisi nie wypuścił w poniedziałek na wolność w związku ze stanem zdrowia byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego – donoszą tamtejsze media.

Trzęsienie ziemi w Turcji. Prezydent Erdogan podjął decyzję Wiadomości
Trzęsienie ziemi w Turcji. Prezydent Erdogan podjął decyzję

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zarządził w poniedziałek siedmiodniową żałobę narodową w następstwie dwóch trzęsień ziemi w południowo-wschodniej części kraju, w których zginęło co najmniej 1651 osób.

Wieczorne posiedzenie klubu KO. Nieoficjalne informacje Wiadomości
Wieczorne posiedzenie klubu KO. Nieoficjalne informacje

Zleciłem szefom 16 regionów PO, by przystąpili do tworzenia wstępnych list wyborczych do Sejmu, nie zamykamy się na bloki wyborcze, ale nie mamy już więcej czasu – miał powiedzieć podczas trwającego w Warszawie posiedzenia klubu KO lider PO Donald Tusk – wynika z nieoficjalnych informacji PAP.

„Jest pierwsza w kolejce”. Kadyrow grozi Polsce Wiadomości
„Jest pierwsza w kolejce”. Kadyrow grozi Polsce

Przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow w poniedziałek spekulował na temat możliwej „denazyfikacji i demilitaryzacji Polski po pomyślnym zakończeniu specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie” – podają rosyjskie media.

Chińskie balony trzykrotnie przelatywały nad USA podczas prezydentury Trumpa. Zaskakujące informacje Wiadomości
Chińskie balony trzykrotnie przelatywały nad USA podczas prezydentury Trumpa. Zaskakujące informacje

Chińskie balony zwiadowcze trzykrotnie przelatywały nad terytorium USA podczas poprzedniej administracji, choć trwało to znacznie krócej niż w tym ostatnim przypadku – powiedział w poniedziałek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Potwierdził też, że odnaleziono już część szczątków balonu.

Ostrzegał przed trzęsieniem ziemi w Turcji trzy dni wcześniej. Burza w sieci Wiadomości
Ostrzegał przed trzęsieniem ziemi w Turcji trzy dni wcześniej. Burza w sieci

Holenderski naukowiec Frank Hoogerbeets już trzy dnie temu przewidział trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Geolog z Solar System Geometry Survey (SSGEOS) napisał o tym w piątek na Twitterze.

Zostało mu 150 km do Moskwy. Rosjanie w ostatniej chwili zestrzelili ukraiński odrzutowy bezzałogowiec ze 100-kilogramową bombą? Wiadomości
Zostało mu 150 km do Moskwy. Rosjanie w ostatniej chwili zestrzelili ukraiński odrzutowy bezzałogowiec ze 100-kilogramową bombą?

W tej sprawie podawane informacje są sprzeczne, ale wszystko wskazuje na to, że 150 kilometrów od Moskwy zniszczeniu uległ odrzutowy bezzałogowiec TU-141, który mógł przenosić 100-kilogramową bombę lotniczą.

Legia Warszawa kontra Szymon Jadczak. Jest oświadczenie: „Nagrywa naszych pracowników bez ich zgody” Wiadomości
Legia Warszawa kontra Szymon Jadczak. Jest oświadczenie: „Nagrywa naszych pracowników bez ich zgody”

Legia Warszawa wydała oświadczenie, w którym odniosła się do działań dziennikarza Wirtualnej Polski Szymona Jadczaka.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe