Franciszek zachęcił Polaków do krzewienia dziedzictwa św. Jana Pawła II

Podczas dzisiejszej audiencji ogólnej Papież podziękował Polakom za ich wsparcie modlitewne jego podróży do Kazachstanu oraz zachęcił do propagowania dziedzictwa św. Jana Pawła II.
Papież Franciszek Franciszek zachęcił Polaków do krzewienia dziedzictwa św. Jana Pawła II
Papież Franciszek / EPA/ALESSANDRO DI MEO Dostawca: PAP/EPA

 

- Pozdrawiam serdecznie Polaków. Dziękuję wam za dar modlitwy, którą towarzyszyliście mi podczas mojej pielgrzymki do Kazachstanu - zwrócił się papież do Polaków.

- Witam szczególnie uczestników obchodów 40. rocznicy powstania Fundacji Jana Pawła II, ustanowionej przez tegoż mojego Poprzednika. Dziękuję za waszą obecność i zachęcam was, abyście propagowali w świecie jego dziedzictwo duchowe, naśladując świętość jego życia. Niech Bóg wam błogosławi - zachęcił.

Podczas dzisiejszej katechezy Franciszek skupił się m.in. na owocach niedawnej podróży do Kazachstanu.

Drodzy bracia i siostry, w zeszłym tygodniu pojechałem, do Kazachstanu na VII Kongres Przywódców Religii Światowych i Tradycyjnych. Wyrażam wdzięczność Prezydentowi Republiki, władzom Kazachstanu oraz biskupom i wszystkim ich współpracownikom za przyjęcie i wielką pracę, jaką wykonali - mówił.

- Głównym motywem wyjazdu był udział w Kongresie Przywódców Religii Światowych i Tradycyjnych. Kongres omówił i zatwierdził Deklarację Końcową, nawiązującą do tej podpisanej w Abu Zabi w lutym 2019 r. o ludzkim braterstwie. Jest to owoc drogi, która sięga daleko wstecz: myślę oczywiście o historycznym międzyreligijnym spotkaniu na rzecz pokoju, zwołanym przez św. Jana Pawła II w Asyżu w 1986 r.; myślę o dalekowzrocznym spojrzeniu św. Jana XXIII i św. Pawła VI, a także o spojrzeniu wybitnych postaci innych religii jak Mahatmy Gandhiego - podkreślał.

- Oprócz Kongresu, podróż ta dała mi możliwość poznania władz Kazachstanu i żyjącego tam Kościoła. W tym ogromnym kraju katolików jest niewielu. Ale ten stan, jeśli jest przeżywany z wiarą, może przynieść ewangeliczne owoce: przede wszystkim błogosławieństwo małości, bycia zaczynem, solą i światłem, polegania tylko na Panu, a nie na jakiejś formie ludzkiego znaczenia. Kierujemy do Boga nasze podziękowania za tę podróż, i modlitwę, aby przyniosła ona owoce dla przyszłości Kazachstanu i dla życia Kościoła - prosił papież.

W dzisiejszej audiencji wzięli: pielgrzymi z parafii Bożego Miłosierdzia z Krakowa-Nowego Prokocimia; Świętego Krzyża w Bydgoszczy; św. Stanisława Kostki w Strzelcach Górnych (diecezja bydgoska); Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Tomyślu (archidiecezja poznańska); z parafii św. Józefa w Puławach (arch. Lubelska); z Opola; ze Starachowickiego Stowarzyszenia „Niepełnosprawni Plus Starachowice”; Młodzież z Zespołu Szkół Gastronomicznych w Gorzowie Wielkopolskim.

st (KAI) / Watykan


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe