Haiti: Porwany ksiądz znalazł się na wolności. Za nim tygodnie ciężkich przejść

Uprowadzony prawie trzy tygodnie temu w stolicy Haiti, Port-au-Prince salezjanin jest wolny. W środę inspektor salezjanów na Haiti ks. Morachel Bonhomme poinformował, że stan ks. Lexa Florivala jest dobry, choć za nim 18 dni ciężkiej męki.
zdjęcie poglądowe Haiti: Porwany ksiądz znalazł się na wolności. Za nim tygodnie ciężkich przejść
zdjęcie poglądowe / pixabay.com/Tumisu

Ks. Florival został uprowadzony 3 września w drodze z siedziby inspektoriatu do domu w slumsie La Saline. Zakonnik jest również dyrektorem prowadzonego przez salezjanów liceum plastycznego (ENAM).

Ks. Bonhomme podziękował wszystkim ludziom dobrej woli za wsparcie w ostatnich tygodniach. Na razie nie podał żadnych bliższych szczegółów dotyczących uwolnienia porwanego kapłana.

Centrum Analiz i Badań Praw Człowieka (CARDH) od początku roku naliczyło już kilkaset porwań przez uzbrojone gangi. W ostatnim czasie powtarzają się również porwania pracowników organizacji kościelnych. Pod koniec czerwca siostra Luisa Dell'Orto, zakonnica z Włoch, zmarła na skutek ciężkich obrażeń zadanych przez napastników podczas rozboju w Port-au-Prince. Siostra Dell'Orto od 20 lat mieszkała i pracowała na Haiti, zajmowała się głównie z dziećmi ulicy.

Haiti jest uważane za najbiedniejszy kraj na półkuli zachodniej. W ostatnich latach destabilizowały ją klęski żywiołowe, takie jak trzęsienia ziemi i huragany, a także protesty społeczne i przestępczość. W ubiegłym roku zamordowano prezydenta Jovenela Moise'a. Do dzisiaj przyczyny zbrodni nie zostały wyjaśnione. Od tego czasu na czele rządu stoi Ariel Henry. Nie wyznaczono jeszcze daty nowych wyborów parlamentarnych. W kraju panuje chaos.

tom (KAI) / Port-au-Prince


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe