„Dziękuję prezydentowi Erdoganowi za jego wiodącą rolę”. Zełenski zabrał głos ws. uwolnienia obrońców Azowstalu

„Szczerze dziękuję prezydentowi Erdoganowi za jego wiodącą rolę w wyzwoleniu naszego narodu” – napisał na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, informując o odzyskaniu z rosyjskiej niewoli 215 osób. Część z nich stanowią obrońcy zakładów Azowstal i Mariupola.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski „Dziękuję prezydentowi Erdoganowi za jego wiodącą rolę”. Zełenski zabrał głos ws. uwolnienia obrońców Azowstalu
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski / Flickr/President of Ukraine/ Public Domain

O tym, że doszło do wymiany jeńców pomiędzy Ukrainą a Rosją, a część obrońców Azowstalu odzyskało wolność, informował już w środę białoruski dziennikarz Tadeusz Giczan. Wiadomo było, że uwolniono dowódcę Azowa Denysa Prokopenko oraz dowódcę marines z Azowstalu Serhija Wołynskiego. 

Czytaj więcej: Obrońcy Azowstalu wolni

Zełenski zabiera głos

W czwartek rano wpis na Twitterze w tej sprawie opublikował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Zwróciliśmy z rosyjskiej niewoli 215 osób: 188 obrońców #Azovstal i Mariupol. 108 wojowników Azowa, strażników narodowych, marines, strażników granicznych, policjantów, pracowników obrony terytorialnej, pracowników Służby Bezpieczeństwa. Oni są teraz bezpieczni. Pamiętamy i staramy się ratować wszystkich

– napisał Zełenski. Poinformował, że zgodnie z porozumieniem z prezydentem Turcji Recepem Erdoganem pięciu uwolnionych dowódców Azowa będzie przebywać w komfortowych warunkach w Turcji do końca wojny. Wojskowi będą mogli również zobaczyć swoje rodziny. 

Szczerze dziękuję prezydentowi Erdoganowi za jego wiodącą rolę w wyzwoleniu naszego narodu

– podkreślił prezydent Ukrainy. Dodał, że Ukraina uwolniła z rosyjskiej niewoli także 10 obywateli obcych państw jako wyraz wdzięczności za ich pomoc dla państwa: 5 obywateli Wielkiej Brytanii, 2 obywateli Stanów Zjednoczonych, a także m.in. Szwecji i Węgier.

Wrócą do domu dzięki mediacji Arabii Saudyjskiej. Jestem naprawdę wdzięczny wszystkim, którzy się do tego przyczynili!

– podsumował Wołodymyr Zełenski.

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe