Melnyk: „Ta imperialistyczna Rosja to gigant na glinianych nogach”

– Wszystkie tyrady Putina, w tym ta o częściowej mobilizacji, to nic innego jak kolejna deklaracja bankructwa Rosji jako potęgi militarnej – powiedział ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk w wywiadzie dla portalu RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).
Andrij Melnyk Melnyk: „Ta imperialistyczna Rosja to gigant na glinianych nogach”
Andrij Melnyk / Wikipedia CC BY-SA 2,0 Bundestagsfraktion Bündnis 90/Die Grünen

To także "początek upadku tego schorowanego, szowinistycznego reżimu" - dodał.

Putin podpisał dekret o częściowej mobilizacji prawie siedem miesięcy po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę i pośrednio zagroził Zachodowi użyciem broni jądrowej. Łączna liczba rezerwistów, którzy mają być teraz powołani, wynosi według oficjalnych danych 300 tys.

Melnyk o Rosji: gigant na glinianych nogach

W ocenie Melnyka Putin sam ogłosił w ten sposób, że "ta imperialistyczna Rosja to gigant na glinianych nogach". Częściowa mobilizacja nie umożliwi ani wyzwolicielskiego uderzenia na polu walki, ani nie uratuje zbrodniczej kliki w Moskwie przed implozją; wręcz przeciwnie, jest to nowa szansa dla rosyjskiego społeczeństwa, aby "powiedzieć kremlowskiemu tyranowi "Niet, chwatit (nie, wystarczy)" - dodał.

"Rosja musi przeżyć swoją "godzinę zero", podobną do tej, jaką przeżyła III Rzesza w maju 1945 roku, aby móc na nowo rozpocząć życie jako członek cywilizowanego świata" - przekonywał ukraiński dyplomata, ostrzegając Zachód przed "flirtowaniem" z reżimem Putina.

Wszelkie kompromisy z "faszystowską bandą Kremla" spełzną na niczym - zaznaczył.

Wobec desperacji Putina i jego gróźb użycia broni atomowej niemieckie społeczeństwo i rząd "nie powinny dać się zastraszyć" - podkreślił Melnyk.

Trzeba zachować trzeźwość umysłu i działać z jeszcze większym zdecydowaniem, by wspierać militarnie Ukrainę, bez gdybania i "ale" - powiedział.

Melnyk zaapelował do kanclerza Niemiec Olafa Scholza: "Proszę być niezłomnym, proszę nie wahać się z powodu nuklearnego blefu Putina, proszę pomóc nam, Ukraińcom, zgnieść rosyjskie hordy, natychmiast dostarczyć nam niemieckie czołgi, pokazać wreszcie przywództwo!".

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

bml/ akl/


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe