Niemiecki polityk przyznaje: „Niemcy popełniły wielki błąd, ignorując ostrzeżenia Polski”

Były szef SPD Sigmar Gabriel jest kolejnym niemieckim politykiem, który uważa, że „Niemcy popełniły wielki błąd, ignorując ostrzeżenia Polski”. O szczegółach donosi „Der Spiegel”.
Sigmar Gabriel Niemiecki polityk przyznaje: „Niemcy popełniły wielki błąd, ignorując ostrzeżenia Polski”
Sigmar Gabriel / Flickr.com / CC BY 2.0

– Nasi wschodnioeuropejscy partnerzy ostrzegali, że nasze postrzeganie Rosji jest niewłaściwe. Niemcy, a szczególnie my, socjaldemokraci, myśleliśmy, że ze względu na sukcesy w „polityce odprężenia” znaleźliśmy właściwą formułę postępowania z Moskwą. Nasz największy błąd polegał moim zdaniem na tej wytłumaczalnej, lecz w gruncie rzeczy aroganckiej postawie – uważa Sigmar Gabriel.

W ocenie byłego przewodniczącego SPD Rosja, dopuszczając się ataku na Ukrainę, chciała stać się „mocarstwem walczącym o globalne przywództwo”.

– Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin uważał, że istnieje dogodna okazja do reaktywowania rosyjskiego imperium – wyjaśnił Sigmar Gabriel.

Ponadto podkreślił, że dyktator „przeliczył się”, co w konsekwencji doprowadzi do tego, że „stanie się młodszym partnerem Xi Jinpinga”.

Ursula von der Leyen: „Trzeba było słuchać Polski”

Przewodnicząca KE w swoim niedawnym orędziu mówiła, że należało uważniej słuchać Polski i krajów bałtyckich. Chodzi o kwestię Rosji.

– Oni od lat mówili nam, że Putin się nie zatrzyma. Mamy nauczkę z tej wojny – stwierdziła Ursula von der Leyen.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe