REKLAMA

[video] Obchody Narodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Ludobójstwa na Wołyniu

Główne uroczystości upamiętniające ofiary rzezi wołyńskiej oraz innych zbrodni dokonanych przez ukraińskich nacjonalistów odbyły się dzisiaj przy Skwerze Wołyńskim w Warszawie. Znajduje się tam Pomnik 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej oraz Pomnik Rzezi Wołyńskiej.
Grzegorz Jakubowski/KPRP [video] Obchody Narodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Ludobójstwa na Wołyniu
Grzegorz Jakubowski/KPRP / prezydent.pl
W imieniu głowy państwa Szef Kancelarii Prezydenta RP Halina Szymańska oraz Podsekretarz Stanu w KPRP Wojciech Kolarski złożyli wieniec ku czci pomordowanych. Minister Szymańska odczytała też list wystosowany przez prezydenta Andrzeja Dudę do uczestników uroczystości.
 

Rocznica Krwawej Niedzieli 11 lipca 1943 roku – masowych mordów na Polakach w blisko stu miejscowościach – od dawna była uznawana za dzień upamiętniający wszystkie ofiary czystki etnicznej na Kresach Południowo-Wschodnich. Dzisiaj po raz pierwszy obchodzimy ją oficjalnie jako ustanowione przez Sejm święto państwowe: Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Ojczyzna nigdy nie zapomni o swoich wiernych obywatelach, zamordowanych jedynie za to, że byli Polakami. Jako Prezydent Rzeczypospolitej w imieniu państwa i narodu polskiego pochylam dzisiaj głowę na znak hołdu dla ich męczeństwa. Głęboko wierzę, że niepodległa Polska odtąd już zawsze będzie z najwyższą czcią wspominać naszych poległych Rodaków


– napisał prezydent Andrzej Duda.
 

Prawda o tym, co wydarzyło się na Wołyniu, nie jest zagrożeniem dla więzi łączących nas, Polaków i Ukraińców. Nie przeczy ona temu, że potrzebujemy siebie nawzajem; że potrzebujemy naszej wspólnej woli, aby oba państwa były silne, a narody bezpieczne. I razem też potrzebujemy prawdy o Wołyniu – właśnie po to, aby nic podobnego już nigdy się nie powtórzyło. Dlatego uważam, że przyjęcie prawdy o Wołyniu nie podważa, lecz wzmacnia naszą przyjaźń i współpracę. Prawda o tej ogromnej krzywdzie jest potrzebna, aby nasze relacje opierały się na mocnych podstawach i wzajemnym zaufaniu


- podkreślił prezydent.
 
Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony był po raz pierwszy. Święto ustanowił Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwałą z dnia 22 lipca 2016 roku.
 
Organizatorami tegorocznej centralnej uroczystości byli Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Instytut Pamięci Narodowej, przy współpracy Stowarzyszenia Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów i Zarządu Okręgu Wołyńskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
 
źródło: prezydent.pl, twitter

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura