Irlandia Północna: po raz pierwszy więcej katolików niż protestantów

Opublikowane dane ubiegłorocznego spisu ludności wykazują, że po raz pierwszy w Irlandii Północnej więcej osób deklaruje się jako katolicy niż protestanci.
zdjęcie poglądowe Irlandia Północna: po raz pierwszy więcej katolików niż protestantów
zdjęcie poglądowe / pixabay.com/KWHacbc

Deklaracja powstała w 1921 r., gdy po utworzeniu Wolnego Państwa Irlandzkiego sześć z dziewięciu hrabstw północno-wschodniej prowincji Ulster pozostało przy Zjednoczonym Królestwie. W hrabstwach tych dominowali protestanci, w większości potomkowie szkockich i angielskich osadników, którzy nie chcieli mieszkać w katolickiej Irlandii.

Statystyki

Wyniki spisu ludności z 2021 roku ukazały, że 45,7 proc. mieszkańców jest katolikami lub pochodzi ze środowiska katolickiego w porównaniu z 43,48 proc. protestantów lub innych środowisk chrześcijańskich. Dziesięć lat wcześniej – w 2011 roku było to 45 proc. katolików i 48 proc. protestantów. Żaden z tych bloków nie stanowi większości. Jak zaznacza brytyjski dziennik "The Guardian" ta zmiana demograficzna była spodziewana, ale i tak będzie psychologicznym ciosem dla unionistów, którzy przez dziesięciolecia polegali na rzekomo niepokonanej protestanckiej większości, aby zabezpieczyć pozycję Irlandii Północnej w Wielkiej Brytanii.

Tożsamość

Katolicy zazwyczaj utożsamiają się z narodowością irlandzką, natomiast protestanci określają siebie jako Brytyjczycy. Jednak w ostatnich wyborach poparcie dla partii nacjonalistycznych i unionistycznych ukształtowało się na poziomie około 40 proc. dla każdej ze stron, natomiast 20 proc. nie angażuje się w te podziały. Badania opinii publicznej konsekwentnie pokazują, że więcej osób opowiada się za pozostaniem w Wielkiej Brytanii - powołując się między innymi na podatki i ubezpieczenia zdrowotne - niż za zjednoczeniem z Irlandią.

st (KAI) / Belfast


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe