Co to są herbicydy i kiedy je stosować?

Herbicydy to środki ochrony roślin cieszące się bardzo dużą popularnością. Używane są zarówno przez osoby prywatne dbające o swoje ogródki, jak i profesjonalne przedsiębiorstwa rolnicze. Jeśli chcesz dowiedzieć się, co to są herbicydy i kiedy je stosować, zapoznaj się z dalszą częścią artykułu.
 Co to są herbicydy i kiedy je stosować?

Herbicydy - co to?

Herbicydy to chemiczne środki ochrony roślin używane w celu zwalczania chwastów. Stosowane są w uprawach ogrodniczych i rolnych. Dzieli się je na selektywne i totalne. Pierwsze niwelują konkretną grupę lub dany gatunek roślin, natomiast drugie - totalne - usuwają każdą zieleń. Herbicydy totalne najczęściej stosowane są w celu przygotowania danego terenu pod nową plantację.

Herbicydy można podzielić także pod względem terminu stosowania. Wyróżnia się:

-przedsiewne - używane przed zasianiem danych roślin uprawnych,
-przedwschodowe - używane po zasianiu roślin, ale przed ich wschodem,
-powschodowe - stosowane po wzejściu roślin.

Herbicydy dzieli się także ze względu na sposób stosowania i pobierania ich przez chwasty. Można wyróżnić:

-herbicydy doglebowe - pobierane są za pośrednictwem korzeni i pęczniejących nasion chwastów. Używane są zazwyczaj przed wzejściem roślin. Po wschodach sprawdzają się głównie do ograniczania wtórnego zachwaszczenia.
-herbicydy dolistne - pobierane są przez liście. Stosuje się je po wzejściu roślin uprawnych.
-herbicydy dolistno-doglebowe - Mogą być pobierane zarówno za pośrednictwem pęczniejących nasion czy korzeni, jak i liści.

Jak działają herbicydy?

Gdy już wiesz, co to są herbicydy, zapewne zastanawiasz się, jak działają te środki chemiczne. Otóż ich działanie polega na blokowaniu lub zakłócaniu pewnych procesów życiowych chwastów. Przede wszystkim hamują działanie enzymów, utrudniają proces fotosyntezy i zaburzają powstawanie białek. Oczywiście w sprzedaży można znaleźć herbicydy o działaniu kompleksowym, a także produkty mające konkretne właściwości. Wybór jest bardzo duży, dlatego bez problemu można znaleźć środek dostosowany do swoich potrzeb.

Kiedy stosować herbicydy?

Herbicydy najlepiej stosować jesienią, jednak należy pamiętać, że zabiegi są najskuteczniejsze w pogodne dni bez opadów. Bardzo ważna jest również pora wykonywania oprysków. Należy stosować je wieczorem po oblocie pszczół. Wykonując opryski w dzień, w czasie oblotu pszczół można ponieść konsekwencje prawne.

W celu uzyskania szczegółowych informacji o tym, kiedy stosować herbicydy, należy zapoznać się ze wskazaniami producenta. Na opakowaniu środka z pewnością znajdziesz wskazówki dotyczące używania herbicydu.

Czy herbicydy są niebezpieczne?

Herbicydy to środki chemiczne mające za zadanie usunięcie niepożądanych roślin, przede wszystkim chwastów. Nie stanowią one zagrożenia, jeśli przestrzega się zaleceń producenta. Aby nie doprowadzić do szkód przez ich zastosowanie, należy trzymać się zalecanych dawek, używać ich wyłącznie w odpowiedniej fazie rozwoju roślin i stosować je tylko w dobrych warunkach atmosferycznych.

Gdzie kupić herbicydy?

Herbicydy można kupić głównie w stacjonarnych i internetowych sklepach ogrodniczych. Jednym z najpopularniejszych sklepów online specjalizujących się w sprzedaży środków ochrony roślin jest https://superplony.pl/. W jego asortymencie można znaleźć wysokiej jakości herbicydy najlepszych marek, takich jak np. Bayer. Ponadto korzystając z oferty sklepu Superplony.pl można liczyć na fachowe doradztwo i pomoc w doborze odpowiedniego środka.

Zatem, jeśli szukasz profesjonalnego herbicydu, dzięki któremu pozbędziesz się nawet najbardziej uporczywych chwastów, wejdź na stronę: https://superplony.pl/pl/c/Herbicydy/23. Znajdziesz na niej szeroki wybór środków o różnych właściwościach i w różnych cenach. Z pewnością spośród tak bogatego asortymentu wybierzesz produkt dopasowany do swoich potrzeb i wymagań. W razie problemu z doborem środka, skontaktuj się z obsługą sklepu telefonicznie lub mailowo. Doradcy są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Kościół greckokatolicki w Polsce zrezygnuje z kalendarza juliańskiego Wiadomości
Kościół greckokatolicki w Polsce zrezygnuje z kalendarza juliańskiego

Eparchie kościoła greckokatolickiego w Polsce: przemysko-warszawska, wrocławsko-koszalińska i olsztyńsko-gdańska, podobnie jak cerkiew grekokatolicka w Ukrainie rezygnują z używania kalendarza juliańskiego. Poinformowano, że zmiany wejdą w życie od 1 września 2023 tj. od rozpoczęcia nowego roku liturgicznego w obrządku tego kościoła.

Znana influencerka Mama Ginekolog przyjmowała pacjentów poza kolejnością? NFZ reaguje Wiadomości
Znana influencerka Mama Ginekolog przyjmowała pacjentów poza kolejnością? NFZ reaguje

Popularna influencerka Mama Ginekolog stwierdziła w jednym z nagrań w mediach społecznościowych, że w swoim gabinecie regularnie przyjmuje znajome kobiety poza kolejnością. Teraz Narodowy Fundusz Zdrowia żąda wyjaśnień.

Jest decyzja gruzińskiego sądu ws. byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego Wiadomości
Jest decyzja gruzińskiego sądu ws. byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego

Sąd w Tbilisi nie wypuścił w poniedziałek na wolność w związku ze stanem zdrowia byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego – donoszą tamtejsze media.

Trzęsienie ziemi w Turcji. Prezydent Erdogan podjął decyzję Wiadomości
Trzęsienie ziemi w Turcji. Prezydent Erdogan podjął decyzję

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zarządził w poniedziałek siedmiodniową żałobę narodową w następstwie dwóch trzęsień ziemi w południowo-wschodniej części kraju, w których zginęło co najmniej 1651 osób.

Wieczorne posiedzenie klubu KO. Nieoficjalne informacje Wiadomości
Wieczorne posiedzenie klubu KO. Nieoficjalne informacje

Zleciłem szefom 16 regionów PO, by przystąpili do tworzenia wstępnych list wyborczych do Sejmu, nie zamykamy się na bloki wyborcze, ale nie mamy już więcej czasu – miał powiedzieć podczas trwającego w Warszawie posiedzenia klubu KO lider PO Donald Tusk – wynika z nieoficjalnych informacji PAP.

„Jest pierwsza w kolejce”. Kadyrow grozi Polsce Wiadomości
„Jest pierwsza w kolejce”. Kadyrow grozi Polsce

Przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow w poniedziałek spekulował na temat możliwej „denazyfikacji i demilitaryzacji Polski po pomyślnym zakończeniu specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie” – podają rosyjskie media.

Chińskie balony trzykrotnie przelatywały nad USA podczas prezydentury Trumpa. Zaskakujące informacje Wiadomości
Chińskie balony trzykrotnie przelatywały nad USA podczas prezydentury Trumpa. Zaskakujące informacje

Chińskie balony zwiadowcze trzykrotnie przelatywały nad terytorium USA podczas poprzedniej administracji, choć trwało to znacznie krócej niż w tym ostatnim przypadku – powiedział w poniedziałek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Potwierdził też, że odnaleziono już część szczątków balonu.

Ostrzegał przed trzęsieniem ziemi w Turcji trzy dni wcześniej. Burza w sieci Wiadomości
Ostrzegał przed trzęsieniem ziemi w Turcji trzy dni wcześniej. Burza w sieci

Holenderski naukowiec Frank Hoogerbeets już trzy dnie temu przewidział trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Geolog z Solar System Geometry Survey (SSGEOS) napisał o tym w piątek na Twitterze.

Zostało mu 150 km do Moskwy. Rosjanie w ostatniej chwili zestrzelili ukraiński odrzutowy bezzałogowiec ze 100-kilogramową bombą? Wiadomości
Zostało mu 150 km do Moskwy. Rosjanie w ostatniej chwili zestrzelili ukraiński odrzutowy bezzałogowiec ze 100-kilogramową bombą?

W tej sprawie podawane informacje są sprzeczne, ale wszystko wskazuje na to, że 150 kilometrów od Moskwy zniszczeniu uległ odrzutowy bezzałogowiec TU-141, który mógł przenosić 100-kilogramową bombę lotniczą.

Legia Warszawa kontra Szymon Jadczak. Jest oświadczenie: „Nagrywa naszych pracowników bez ich zgody” Wiadomości
Legia Warszawa kontra Szymon Jadczak. Jest oświadczenie: „Nagrywa naszych pracowników bez ich zgody”

Legia Warszawa wydała oświadczenie, w którym odniosła się do działań dziennikarza Wirtualnej Polski Szymona Jadczaka.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe