Co to są herbicydy i kiedy je stosować?

Herbicydy to środki ochrony roślin cieszące się bardzo dużą popularnością. Używane są zarówno przez osoby prywatne dbające o swoje ogródki, jak i profesjonalne przedsiębiorstwa rolnicze. Jeśli chcesz dowiedzieć się, co to są herbicydy i kiedy je stosować, zapoznaj się z dalszą częścią artykułu.
 Co to są herbicydy i kiedy je stosować?

Herbicydy - co to?

Herbicydy to chemiczne środki ochrony roślin używane w celu zwalczania chwastów. Stosowane są w uprawach ogrodniczych i rolnych. Dzieli się je na selektywne i totalne. Pierwsze niwelują konkretną grupę lub dany gatunek roślin, natomiast drugie - totalne - usuwają każdą zieleń. Herbicydy totalne najczęściej stosowane są w celu przygotowania danego terenu pod nową plantację.

Herbicydy można podzielić także pod względem terminu stosowania. Wyróżnia się:

-przedsiewne - używane przed zasianiem danych roślin uprawnych,
-przedwschodowe - używane po zasianiu roślin, ale przed ich wschodem,
-powschodowe - stosowane po wzejściu roślin.

Herbicydy dzieli się także ze względu na sposób stosowania i pobierania ich przez chwasty. Można wyróżnić:

-herbicydy doglebowe - pobierane są za pośrednictwem korzeni i pęczniejących nasion chwastów. Używane są zazwyczaj przed wzejściem roślin. Po wschodach sprawdzają się głównie do ograniczania wtórnego zachwaszczenia.
-herbicydy dolistne - pobierane są przez liście. Stosuje się je po wzejściu roślin uprawnych.
-herbicydy dolistno-doglebowe - Mogą być pobierane zarówno za pośrednictwem pęczniejących nasion czy korzeni, jak i liści.

Jak działają herbicydy?

Gdy już wiesz, co to są herbicydy, zapewne zastanawiasz się, jak działają te środki chemiczne. Otóż ich działanie polega na blokowaniu lub zakłócaniu pewnych procesów życiowych chwastów. Przede wszystkim hamują działanie enzymów, utrudniają proces fotosyntezy i zaburzają powstawanie białek. Oczywiście w sprzedaży można znaleźć herbicydy o działaniu kompleksowym, a także produkty mające konkretne właściwości. Wybór jest bardzo duży, dlatego bez problemu można znaleźć środek dostosowany do swoich potrzeb.

Kiedy stosować herbicydy?

Herbicydy najlepiej stosować jesienią, jednak należy pamiętać, że zabiegi są najskuteczniejsze w pogodne dni bez opadów. Bardzo ważna jest również pora wykonywania oprysków. Należy stosować je wieczorem po oblocie pszczół. Wykonując opryski w dzień, w czasie oblotu pszczół można ponieść konsekwencje prawne.

W celu uzyskania szczegółowych informacji o tym, kiedy stosować herbicydy, należy zapoznać się ze wskazaniami producenta. Na opakowaniu środka z pewnością znajdziesz wskazówki dotyczące używania herbicydu.

Czy herbicydy są niebezpieczne?

Herbicydy to środki chemiczne mające za zadanie usunięcie niepożądanych roślin, przede wszystkim chwastów. Nie stanowią one zagrożenia, jeśli przestrzega się zaleceń producenta. Aby nie doprowadzić do szkód przez ich zastosowanie, należy trzymać się zalecanych dawek, używać ich wyłącznie w odpowiedniej fazie rozwoju roślin i stosować je tylko w dobrych warunkach atmosferycznych.

Gdzie kupić herbicydy?

Herbicydy można kupić głównie w stacjonarnych i internetowych sklepach ogrodniczych. Jednym z najpopularniejszych sklepów online specjalizujących się w sprzedaży środków ochrony roślin jest https://superplony.pl/. W jego asortymencie można znaleźć wysokiej jakości herbicydy najlepszych marek, takich jak np. Bayer. Ponadto korzystając z oferty sklepu Superplony.pl można liczyć na fachowe doradztwo i pomoc w doborze odpowiedniego środka.

Zatem, jeśli szukasz profesjonalnego herbicydu, dzięki któremu pozbędziesz się nawet najbardziej uporczywych chwastów, wejdź na stronę: https://superplony.pl/pl/c/Herbicydy/23. Znajdziesz na niej szeroki wybór środków o różnych właściwościach i w różnych cenach. Z pewnością spośród tak bogatego asortymentu wybierzesz produkt dopasowany do swoich potrzeb i wymagań. W razie problemu z doborem środka, skontaktuj się z obsługą sklepu telefonicznie lub mailowo. Doradcy są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe