"Nic, zero". Zełenski zszokowany postawą Izraela

Wojna na terytorium Ukrainy trwa od ponad siedmiu miesięcy. Konflikt rozpoczął atak ze strony wojsk Federacji Rosyjskiej, który rozpoczął się 24 lutego. Od tego czasu Ukraina uzyskała pomoc ze strony wielu państw, lecz nie wszystkich. Mowa tu o Izraelu, na którego temat głos zabrał prezydent Ukrainy — Wołodymyr Zełenski.
Jair Lapid
Jair Lapid / 22 September 2022. EPA/JASON SZENES Dostawca: PAP/EPA

Nie byłoby to możliwe bez pomocy z zagranicy zarówno w zakresie przyjmowania uchodźców, dyplomacji, szkoleń wojskowych, jak i broni. Państwem, które dostarczyło Ukrainie najwięcej wsparcia w postaci sprzętu wojskowego są stany Zjednoczone. Drugim z kolei państwem jest Polska, która dostarczyła Ukraińcom kilkaset sztuk czołgów i pojazdów opancerzonych. Polska przyjęła również najwięcej, miliony ukraińskich uchodźców.

 

Zełenski o braku pomocy Izraela

– Jestem w szoku. Nie rozumiem. Izrael nie dał nam nic, nic, zero. Dlaczego nie dał nam obrony przeciwlotniczej? – pytał Zełenski.

– Rozumiem, że muszą bronić swojej ziemi, ale otrzymałem informację, że Izrael eksportuje swoją broń do innych krajów – powiedział.

Prezydent Ukrainy podkreślił także, że mimo wszystko w tej sytuacji nie obwinia władz Izraela, a jedynie przedstawia fakty. Ukraiński przywódca jest również przekonany, że naród izraelski wspiera Ukrainę w wojennej konfrontacji z Rosją.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe