Waszyngton: Marsz w obronie 360 mln prześladowanych chrześcijan

„Dziś jest więcej chrześcijan męczenników niż w pierwszych wiekach” – napisał w 2019 roku papież Franciszek. Z szacunków międzynarodowej organizacji Open Doors wynika, że liczba prześladowanych z roku na rok rośnie i wynosi już 360 milionów. To ponad dziesięciokrotnie więcej niż populacja Polski. Dziś w Waszyngtonie w obronie prześladowanych chrześcijan organizowany jest Marsz dla Męczenników.
 Waszyngton: Marsz w obronie 360 mln prześladowanych chrześcijan
/ pixabay.com/TheDigitalArts

Marsz

Wydarzenie rozpocznie wiec na słynnym waszyngtońskim National Mall. Marsz przejdzie trasą obok Białego Domu i zakończy się Nocą dla Męczenników, podczas której uczestnicy wysłuchają świadectw prześladowanych chrześcijan i tych, którzy ich bronią.

- Wszyscy widzimy, co dzieje się teraz w Afganistanie. Chrześcijanie są ścigani i zabijani. Dzieje się to w tak wielu innych społeczeństwach na całym świecie, a tak mało ludzi o tym mówi. Dlatego zdecydowaliśmy się przenieść Marsz dla Męczenników do Waszyngtonu – powiedziała Gia Chacón, prezes organizacji For The Martyrs. To właśnie Afganistan, gdzie latem ubiegłego roku władzę przejęli talibowie, zdetronizował w niechlubnym rankingu prześladowań Koreę Północną. W tej islamskiej republice, jak zresztą w wielu muzułmańskich krajach, najbardziej narażeni na prześladowania są konwertyci z islamu na chrześcijaństwo. 

Prześladowania

Indeks Open Doors wskazuje również na wzrost liczby napaści i wysiedleń chrześcijan na całym świecie. Eksperci zwracają ponadto uwagę na ekspansję tzw. chińskiego modelu kontroli religijnej na inne kraje, a także na wykorzystywanie restrykcji covidowych do wywierania presji na Kościoły chrześcijańskie.

- Ludzie Jezusa, z różnych środowisk, muszą zjednoczyć się dla tych, którzy są prześladowani, uciskani i zamordowani za wiarę w Jezusa. Marsz dla Męczenników to moment, aby nasz wspólny głos został usłyszany – podkreślił David Curry z Open Doors USA.

Tylko dziś – 24 września – przypada rocznica męczeństwa co najmniej kilku katolickich błogosławionych i świętych. Tego dnia w 1936 roku podczas wojny domowej w Hiszpanii zamordowano z nienawiści do wiary (odium fidei) tamtejszych działaczy Akcji Katolickiej Encarnación Gil Valls, José Ramona Ferragud Girbesa oraz księdza José Marię Ferrándiza Hernándeza. Znajdują się oni w grupie 233 męczenników, ofiar antykatolickich prześladowań w Hiszpanii. Na ołtarze wyniósł ich w 2001 roku Jan Paweł II, ustanawiając liturgiczne wspomnienie na 22 września. 

Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie

Z kolei 22 sierpnia to od 2019 roku Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie. To inicjatywa polskiej dyplomacji, którą poparło Zgromadzenie Ogólne ONZ. Tegoroczny dzień pamięci obchodzono w cieniu rosyjskiej agresji na Ukrainę. - Brutalne niszczenie miejsc związanych z tożsamością, także religijną, spotyka Ukraińców bez względu na wyznanie lub pochodzenie – podkreślił szef polskiego MSZ Zbigniew Rau na łamach amerykańskiego „Newsweeka”. Przykładem zniszczeń, dokonanych przez rosyjską armię, jest spalenie budynków XVII-wiecznej Ławry Świętogórskiej w Donbasie – ważne-go, prawosławnego ośrodka kultu, będącego również miejscem schronienia cywilów. 

Niedaleko Ławry Świętogórskiej leży Pokrowsk, który swą nazwę wywodzi od uroczystości obchodzonej w chrześcijańskich obrządkach wschodnich, poświęconej opiece Bożej nad ludźmi za wstawiennictwem Maryi. Papież Franciszek już na samym początku swego pontyfikatu – w kwietniu 2013 roku – mówiąc o prześladowaniu chrześcijan, odwołał się do ikony Pokrowu, wizerunku Matki Bożej okrywającej swym płaszczem Lud Boży. Papież przypomniał o potrzebie modlitwy o wstawiennictwo Maryi: „Pod Twoją obronę uciekamy się, Matko i opiekunko Kościoła”.

Family News Service / Waszyngton


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Książę William i Kate Middleton podjęli decyzję Wiadomości
Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Książę William i Kate Middleton podjęli decyzję

Brytyjskie media skoncentrowane są na premierze dokumentalnego serialu Netfliksa „Harry i Meghan”. Źródła bliskie Pałacu Buckingham, na które powołuje się Daily Mail informują, że Książę William i Kate Middleton podjęli już decyzję w tej sprawie.

Próba zamachu stanu w Niemczech. Sędzia zatrzymana Wiadomości
Próba zamachu stanu w Niemczech. Sędzia zatrzymana

Sędzia Birgit Malsack-Winkemann należy do "Obywateli Rzeszy", którzy planowali obalenie rządu RFN - twierdzą władze. Miała pełnić funkcję "ministra sprawiedliwości" w nowych Niemczech. Gdy zasiadała z ramienia partii AfD w Bundestagu agitowała przeciwko uchodźcom i protestowała przeciwko polityce związanej z pandemią Covid-19.

Przykleili się do pasa startowego. Aktywiści klimatyczni wtargnęli na lotniska w Monachium i Berlinie [FOTO] Wiadomości
Przykleili się do pasa startowego. Aktywiści klimatyczni wtargnęli na lotniska w Monachium i Berlinie [FOTO]

„W Niemczech w czwartek doszło do kolejnych akcji aktywistów klimatycznych z grupy „Ostatnie pokolenie” na lotniskach w Monachium i Berlinie” – pisze w czwartek portal dziennika „Bild”. W Monachium aktywiści przykleili się do pasa startowego, z którego zostali później usunięci.

Wiadomości
Jaki aparat ma nowy iPhone 14? Poznaj specyfikację urządzenia

Robienie zdjęć to jedna z podstawowych funkcji każdego smartfona a jednocześnie funkcjonalność, po której możemy wyraźnie obserwować rozwój całej kategorii. Nic więc dziwnego, że producenci z każdym rokiem dążą do ulepszania funkcji fotograficznych swojego sprzętu. Nie inaczej jest w przypadku sprzętów Apple. Z każdą nową premierą kolejnego iPhone miłośnicy marki czekają na innowacje w zakresie fotografii. Jak to wygląda w przypadku iPhone 14? Pora to dokładnie przeanalizować.

Współpraca PiS z PSL? „Może na nas liczyć” Wiadomości
Współpraca PiS z PSL? „Może na nas liczyć”

Piotr Zgorzelski z Polskiego Stronnictwa Ludowego w „Salonie Politycznym Trójki” wypowiedział się na temat możliwości współpracy Prawa i Sprawiedliwości z jego ugrupowaniem.

„Aferka” podczas wakacji Lewandowskich Wiadomości
„Aferka” podczas wakacji Lewandowskich

Robert i Anna Lewandowscy razem z córkami udali się po mundialu w Katarze na Malediwy, gdzie spędzają wakacje. Na Instagramie żona kapitana polskiej reprezentacji poinformowała o „aferce”.

„Jest szantaż, nie ma pieniędzy”. Ziobro zabrał głos ws. KPO Wiadomości
„Jest szantaż, nie ma pieniędzy”. Ziobro zabrał głos ws. KPO

Zbigniew Ziobro na antenie Polsat News w programie „Graffiti” wypowiedział się między innymi na temat środków dla Polski z KPO. Minister sprawiedliwości dodał także, że aktualnie wina w tej kwestii jest niesłusznie przerzucana na konto jego ugrupowania.

Warszawa. Atak nożownika w centrum handlowym. Trwa obława Wiadomości
Warszawa. Atak nożownika w centrum handlowym. Trwa obława

Do zdarzenia doszło na terenie centrum handlowego „Marywilska 44” na Białołęce. Poszkodowany mężczyzna jest w stanie ciężkim. Trwa policyjny pościg za napastnikiem.

„Muszę być brutalnie szczera”. Burza w popularnym programie TVN Wiadomości
„Muszę być brutalnie szczera”. Burza w popularnym programie TVN

Wczoraj odbył się finał 11. serii popularnego programu TVN „Top Model”. W sieci zawrzało po emisji. Wszystko za sprawą słów znanej modelki, które padły pod adresem jednej z uczestniczek.

„Zareagowałem nerwowo”. Michniewicz o słowach Lewandowskiego Wiadomości
„Zareagowałem nerwowo”. Michniewicz o słowach Lewandowskiego

Czesław Michniewicz zareagował nerwowo na słowa Roberta Lewandowskiego, które kapitan reprezentacji Polski wypowiedział po przegranym meczu z Francją na mundialu w Katarze. Wcześniej kapitan reprezentacji Polski miał mówić selekcjonerowi zupełnie coś innego na temat stylu gry Biało-Czerwonych. – Zareagowałem nerwowo, bo mnie Robert mówił co innego – wyjaśniał Michniewicz na antenie Radia ZET.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe