Abp Szewczuk dziękuje za pomoc Ukrainie: Polacy są dla nas świadkami Ewangelii

- Pomoc, jaką Polacy ofiarują Ukraińcom w czasie wojny, nie jest zwykłą filantropią, ale świadectwem wiary w Boga. Jesteście dla nas świadkami Ewangelii - mówił abp Światosław Szewczuk, dziękując za pośrednictwem Radia Watykańskiego za otwarte drzwi polskich domów i wszelkie wsparcie ofiarowywane jego ojczyźnie. Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego wskazuje, że postawa Polaków stanowi inspirację dla całego świata.
 Abp Szewczuk dziękuje za pomoc Ukrainie: Polacy są dla nas świadkami Ewangelii
/ pixabay.com/1116557672

Abp Szewczuk podkreśla, że świadectwo Polaków okazuje się tym większe, ponieważ wzajemna historia pełna jest uprzedzeń i bolesnych ran.

- Szczerze mówiąc, byłem ogromnie zaskoczony postawą Polaków, ale pozytywnie. Bo świadectwo Polaków to nie jedynie ludzka filantropia, ponieważ nasze narody miały niełatwą historię zwłaszcza w XX wieku - mówił hierarcha.

- To świadectwo, że lud polski jest ludem chrześcijańskim i wierzącym, bo wasze serca otworzyła na nas wiara w Boga – mówi zwierzchnik ukraińskich grekokatolików.

- Dziękujemy polskim katolikom za ich świadectwo wiary, bo owe otwarte domy stanowią świadectwo wiary. Przyjmując nas u siebie, jesteście świadkami Ewangelii, a tego nie da się tak łatwo udawać, to musi być głęboko genetycznie zakorzenione w polskiej chrześcijańskiej kulturze, że teraz się sprawdza. Jestem wdzięczny, jestem bardzo pozytywnie zbudowany, bo to wszystko dzieje się w imię Pańskie. Parafie, Caritas i inne struktury Kościoła w Polsce były i są inspiracją i oazą miłości chrześcijańskiej. Za to jesteśmy wam bardzo wdzięczni - zaznaczył.

Abp Szewczuk podziękował też personalnie sekcji polskiej Radia Watykańskiego, że od wybuchu wojny w 2014 roku cały czas informuje o losie Ukrainy. - To, że o nas pamiętacie, że o nas mówicie jest dla nas niezmiernie ważne – podkreślił ukraiński hierarcha. - Z całego serca wielkie Bóg zapłać dla polskiej sekcji Radia Watykańskiego za uwagę i szacunek dla bólu Ukrainy i za to wszystko, co robicie codziennie dla nas. Bardzo dziękujemy, doceniamy to - dodał..

Beata Zajączkowska/vaticannews.va / Matera


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
To zmiana zasady. Zaskakująca decyzja FIFA przed meczem Polska-Argentyna Wiadomości
"To zmiana zasady". Zaskakująca decyzja FIFA przed meczem Polska-Argentyna

Rzecznik PZPN Jakub Kwiatkowski poinformował na Twitterze o zaskakującej zmianie podjętej przez FIFA dot. sędziowania w meczu Polska - Argentyna.

Strzelanina podczas akcji CBŚP w Straszynie. Nie żyje napastnik Wiadomości
Strzelanina podczas akcji CBŚP w Straszynie. Nie żyje napastnik

Strzelanina w Straszynie w gminie Pruszcz Gdańsku. Jak podało Radio Gdańsk do zajścia doszło w trakcie akcji zatrzymania podejrzanego przez Centralne Biuro Śledcze Policji. Prokuratura potwierdziła, że doszło do użycia broni.

To koniec partii KORWiN. Mentzen podjął decyzję Wiadomości
To koniec partii KORWiN. Mentzen podjął decyzję

Nowy prezes partii KORWiN Sławomir Mentzen poinformował na Twitterze, iż ugrupowanie zmienia nazwę.

Pobito wójta gminy Lidzbark Warmiński. Trafił do szpitala Wiadomości
Pobito wójta gminy Lidzbark Warmiński. Trafił do szpitala

Wójt gminy Lidzbark Warmiński Fabian Andrukajtis został poważnie pobity podczas balu charytatywnego. Mężczyzna trafił do szpitala. Sprawą zajęła się policja.

Nie żyje aktor znany ze „Strażnika Teksasu” Wiadomości
Nie żyje aktor znany ze „Strażnika Teksasu”

Media obiegła przykra wiadomość. Nie żyje Clarence Gilyard Jr., któremu największą popularność przyniosły role w „Strażniku Teksasu” oraz „Szklanej pułapce”. Gwiazdor odszedł w wieku 66 lat.

Na Hawajach wybuchł największy na świecie aktywny wulkan [WIDEO] Wiadomości
Na Hawajach wybuchł największy na świecie aktywny wulkan [WIDEO]

Obudził się największy czynny wulkan świata. Ostatni raz jego aktywność odnotowano w 1983 roku. W niedzielę tuż przed północą z krateru Mauna Loa wydostała się lawa.

 Tuleya po przywróceniu go do sędziowania „nadal nie uznaje tej izby za sąd”, ale „w środę stawi się w pracy” Wiadomości
Tuleya po przywróceniu go do sędziowania „nadal nie uznaje tej izby za sąd”, ale „w środę stawi się w pracy”

– Z pewnością w środę stawię się w pracy w sądzie; jestem jednak przygotowany na każdy zwrot – powiedział PAP warszawski sędzia Igor Tuleya, komentując orzeczenie nowej Izby Sądu Najwyższego, która przywróciła go do obowiązków sędziowskich. Dodał, że nadal nie uznaje tej izby za sąd.

„To była i jest obsesja Donalda Tuska” Wiadomości
„To była i jest obsesja Donalda Tuska”

– Zmiana strategii walki z PiS-em na bardziej agresywną, w postaci wartościowania moralnego, nie podoba się i osłabia zaufanie do Donalda Tuska. Nie udaje mu się stworzenie bloku opozycyjnego. I nie uda mu się, o czym doskonale wiemy. To była i jest obsesja Donalda Tuska – mówił w Radiu Gdańsk prof. Henryk Domański, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

Tarnów. Wypadek busa przewożącego niepełnosprawne dzieci Wiadomości
Tarnów. Wypadek busa przewożącego niepełnosprawne dzieci

Cztery osoby trafiły do szpitala po wypadku, do którego doszło we wtorek rano na gminnej drodze w Szynwałdzie (pow. tarnowski). Bus wiozący niepełnosprawne dzieci na zajęcia do szkół w Tarnowie wypadł z jezdni i wjechał do przydrożnego rowu – podaje tarnowska policja.

Coraz goręcej na linii Zełenski–Kliczko. Prezydent zarzucił merowi Kijowa fałszowanie raportów Wiadomości
Coraz goręcej na linii Zełenski–Kliczko. Prezydent zarzucił merowi Kijowa fałszowanie raportów

Jak podaje Ośrodek Studiów Wschodnich, prezydent Ukrainy zarzucił merowi Kijowa Witalijowi Kliczce fałszowanie raportów dot. utworzenia tzw. punktów niezłomności.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe